XXIX sesja Rady Miasta Gdańska zaplanowana została na czwartek 29 października. Będą to kolejne obrady, które z powodu epidemii Covid-19 przeprowadzone zostaną zdalnie przez internet.
O najważniejszych sprawach i punktach obrad rozmawialiśmy z gośćmi w naszym programie „Wszystkie Strony Miasta”. Zaproszenie przyjęli:
- Beata Dunajewska, przewodnicząca klubu radnych Wszystko dla Gdańska (WdG)
- Cezary Śpiewak-Dowbór, przewodniczący klubu radnych Koalicji Obywatelskiej (KO)
Protesty w dobie pandemii
Na samym początku rozmowy goście poproszeni zostali o komentarz do ostatnich protestów przeciwko decyzji Trybunału Konstytucyjnego, który zaostrzył prawo aborcyjne. TK uznał za niezgodny z Konstytucją RP przepis dopuszczający aborcję ze względu na ciężkie i nieuniknione wady płodu.
- Nie zgadzam się z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego. On jest bardzo krzywdzący dla kobiet, robi z kobiet przedmioty, odbiera im osobowość. Problem polega na tym, że nie zgadzając się głęboko z tym wyrokiem, nie zgadzając się, żeby konsensus, który osiągnięto wiele lat temu był naruszony, jednocześnie obserwuję te protesty i gdzieś sercem i duszą jestem z osobami protestującymi, natomiast z drugiej strony obawiam się o ich zdrowie i życie. Mamy bardzo trudną sytuację, pandemia się rozwija. Dzisiaj wykryto 16 tysięcy nowych zakażeń i takie zgromadzenia na ulicy powodują, że prawdopodobnie tych chorych przybędzie. Na szczęście protestujący przestrzegają noszenia maseczek. Z tym dystansem jest już trochę gorzej – mówiła Beata Dunajewska (WdG).
Zdaniem przewodniczącej klubu Wszystko dla Gdańska odpowiedzialność za obecny kryzys polityczny ponosi osobiście lider Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.
- Ja chciałem dodać, że w moim przekonaniu to nie jest istniejący wyrok Trybunału Konstytucyjnego. W składzie orzekającym, który wydał tak zwany wyrok zasiadają – przyjmując terminologię medialną - dublerzy, którzy zostali wybrani na miejsca już zajęte w Trybunale Konstytucyjnym. W moim przekonaniu PiS pogłębia chaos prawny, który od kilku lat skutecznie wprowadza, pogłębia stan niepewności, a to wywołuje ryzyko takie, że kobiety w takich przypadkach, o których mówimy, czyli kiedy płód nie jest w stanie rokującym na możliwość przeżycia, nie ma chociażby mózgu, mówimy tutaj o skrajnych przypadkach, wtedy lekarze nie będą podejmować się robienia tych zabiegów – wyjaśnił swój pogląd Cezary Śpiewak-Dowbór (KO).
Program wsparcia prokreacji
Podczas XXIX sesji radni głosować będą w sprawie przedłużenia gdańskiego” Programu wsparcia prokreacji”. Jak przypomniała przewodnicząca Beata Dunajewska opiera się on na trzech filarach: finansowym wsparciu in vitro, wsparciu psychologicznym dla osób starających się o dziecko lub tych, którzy dziecko stracili oraz na edukacji seksualnej.
- Program ten, bez poprawy jednego odcinka, przedłużamy o kolejnych pięć lat. W tym roku ten program się kończyć, ewaluację będziemy mieli w styczniu i od 2020 roku do 2025 będziemy go kontynuować. Dodam, że na wcześniejszych sesjach zabezpieczyliśmy pieniądze na ten program na kolejne trzy lata – zapowiedziała Beata Dunajewska (WdG).
- Tak długo jak w Gdańsku będzie rządziła Koalicja Obywatelska i Wszystko dla Gdańska, tak długo będziemy starali się umożliwić mieszkańcom skorzystanie z Programu Wsparcia Prokreacji metodą in vitro – dodał Cezary Śpiewak-Dowbór (KO). - To ważne, żeby ludzie mieli wolny wybór. Jeśli ktoś nie chce z takiej pomocy korzystać, nie ma tutaj żadnego przymusu.
Goście przypomnieli, że program gdański wsparcia prokreacji powstał po tym, gdy rząd PiS zlikwidował ogólnopolski program in vitro wprowadzony przez koalicję PO-PSL.
Konwenty Makrodzielnicowe
Jednym z pomysłów, który pojawił się podczas prac komisji doraźnej zajmującej się reformą rad dzielnic, której przewodzi radny Karol Ważny (KO), jest stworzenie szerokiego forum do konsultacji ważnych decyzji.
- Chodzi o stworzenie takiego ciała, które w miękki sposób mogłoby być forum do dialogu między radnymi miasta, przedstawicielami rad dzielnic i w razie potrzeby przedstawicielami prezydenta w tych sprawach, które nas wszystkich łączą, przede wszystkim w kwestii co zgłosić jako proponowane inwestycje, jak te inwestycje mają wyglądać i jak przebiegać. Taki pomysł się zrodził. Oczywiście cała reforma rad dzielnic jest jeszcze przygotowywana – wyjaśniał przewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej.
- To nie są łatwe do pogodzenia, powiem brzydko, interesy. Każda dzielnica ciągnie kołderkę w swoją stronę i tutaj trzeba mieć tę odwagę, ale też rozwagę, żeby te wszystkie sprawy pogodzić. Na razie wygląda to bardzo obiecująco. Zobaczymy, jak nas ocenią osoby zainteresowane, czyli przedstawiciele rad dzielnic. W tej chwili wchodzimy na sesję z częścią najbardziej innowacyjną, a później chcielibyśmy uchwalić statuty – dodała przewodnicząca klubu Wszystko dla Gdańska.
Na najbliższej sesji – jak dodali przewodniczący klubów – zapadnie też decyzja w sprawie zmian w przyznawaniu tytułu Honorowego Obywatela Miasta Gdańska m.in. zmieniona zostanie nazwa na tytuł Honorowego Obywatela i Obywatelki Miasta Gdańska, a także pojawi się możliwość przyznawania tytułów pośmiertnie oraz dłuższego procedowania kandydatury.
Transmisję online z XXIX sesji nadamy na portalu gdansk.pl. Początek relacji 29 października godz. 9.00. Zapraszamy!