„Wspomnienia letnich wieczorów u Mennonitów” - Łukasz Długosz

„Letnie wieczory u Menonitów” to cykl koncertów, które odbywały się w nowej sali koncertowej Cappelli Gedanensis. W sobotnio-niedzielne jesienne wieczory przypominaliśmy te letnie występy znakomitych muzyków. Tym razem znakomity flecista Łukasz Długosz.
49:38
2021-11-07
Produkcja: Gdańskie Centrum Multimedialne
Kategoria: Kultura i rozrywka
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

Cappella Gedanensis od 22 czerwca do 16 września 2021 roku zapraszała do swojej sali koncertowej – Kościoła Zielonoświątkowego na Biskupiej Górce, przy ul. Mennonitow 2a – na piętnaście muzycznych spotkań w ramach cyklu “Letnie wieczory u Mennonitów”. Wykonawcami koncertów byli zarówno muzycy Cappelli Gedanensis, jak i zaproszeni przez nich znakomici goście. Ze względu na sytuacje pandemiczna liczba publiczności była ograniczona wg obowiązujących w danym dniu koncertowym obostrzeń.

W jesienne sobotnio-niedzielne wieczory wraz z Cappellą Gedanensis przypominaliśmy część tamtych letnich koncertów pod wspólnym tytułem "Wspomnienia letnich koncertów i Mennonitów".

W niedzielę, 7 listopada, słuchaliśmy znakomitego flecisty Łukasza Długosza. Letni koncert odbył się 29 czerwca.

 

"W letnim nastroju" koncert z cyklu Letnie wieczory u Mennonitów

Występują:

  • Łukasz Długosz - flet
  • orkiestra Cappelli Gedanensis

W programie:

1. J.S. Bach - Aria na strunie G
2. G.F.Handel: Overture in D, HWV 337: Largo, Adagio Allegro
3. A.Vivaldi: Flute Concerto in F Major, Op. 10 No. 1, RV 433 "La tempesta di mare": I. Allegro, II. Largo
4. Flute Concerto in D Major, Op. 10 No. 3, RV 428 "Il gardellino": I. Allegro, Cantabile, Allegro
5. J. S. Bach - Badinerie - BWV 1067 Suite
6. Ennio Morricone - Gabriel's Oboe

Realizacja dźwięku: Kacper Dąbrowski

Zdjęcia: Przemysław Niedźwiecki

Nagranie i montaż: Przemysław Waszkiewicz


ŁUKASZ DŁUGOSZ uznany przez krytyków za jednego z najwybitniejszych flecistów. Jest również najliczniej uhonorowanym w historii polskim flecistą.
Absolwent studiów solistycznych w Hochschule für Musik und Theater w Monachium oraz studiów mistrzowskich w Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse w Paryżu oraz w Yale University w New Haven.

Jest laureatem prestiżowych międzynarodowych konkursów fletowych m.in w Paryżu, Monachium, Odense i Viggiano. Koncertuje jako solista i kameralista w kraju i za granicą. Współpracuje z wieloma renomowanymi orkiestrami. Jako solista występował m.in.: Carnegie Hall, Musikverein Goldener Saal oraz Konzerthaus we Wiedniu, Konzerthaus w Berlinie, Gasteig Carl Orff Saal oraz Herkulessaal w Monachium. Grał pod batutą takich gwiazd jak Zubin Mehta, James Levine, Mariss Jansons, Agnieszka Duczmal, Jerzy Maksymiuk czy Jacek Kaspszyk. Jest wielokrotnie zapraszany do wykonania koncertu fletowego Krzysztofa Pendereckiego pod batutą kompozytora.

W 2010 roku Łukasz Długosz miał swój debiut fonograficzny z London Symphony Orchestra z którą nagrał płytę z koncertem fletowym Michaela Colina. Artysta nagrał 35 Albumów płytowych. Jego liczne nagrania płytowe zostały bardzo wysoko ocenione przez krytykę polską i europejską oraz otrzymał szereg nagród fonograficznych w tym nagrodę International Classical Music Award (ICMA).

Jego koncerty były wielokrotnie transmitowane przez najważniejsze rozgłośnie radiowe takie jak: BBC Radio 3, NDR, SWR, BR4, Deutschland Radio Kultur, Polskie Radio 2, Radio France, RMF Classic.

Na swoim koncie ma 96 prawykonań kompozycji polskich i zagranicznych twórców m.in.: Michaela Colina, Enjotta Schneidera, Kaija Saariaho,Krzysztofa Pendereckiego, Dai Bo, Pawła Szymańskiego, Pawła Mykietyna, Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, Piotra Mossa i wielu innych.
Jest jurorem ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów fletowych. Prowadzi kursy mistrzowskie na całym świecie. Reprezentuje Polskę na licznych międzynarodowych konwencjach fletowych.

Łukasz Długosz był dwukrotnie nominowany do Paszportów Polityk, Koryfeusza Muzyki Polskiej, Fryderyków i Gwarancji Kultury TVP Kultura. Za swoje osiągnięcia artystyczne otrzymał szereg prestiżowych nagród i stypendiów m.in. Gasteig Musikpreis, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Zeit-Preis, Deutsche Stiftung Musikleben. Zarząd Główny Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków, przyznał artyście statuetkę Orfeusz 2016 za wybitne osiągnięcia artystyczne w dziedzinie wykonawstwa muzyki fletowej, w tym dzieł kompozytorów polskich. Za wybitną działalność kulturalną i promocję kultury polskiej został odznaczony medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Artysta jest wykładowcą Akademii Muzycznej w Gdańsku. 

oprac. WG

 

Więcej z: Kultura i rozrywka