Wsparcie Miasta dla gastronomii, księgarń i kultury. "Nie" dla żądania Poczty Polskiej

Gdański Fundusz Wydawniczy oraz znacząca obniżka opłat za ogródki gastronomiczne - to kolejne propozycje, które Miasto oferuje lokalnym gdańskim przedsiębiorcom. O szczegółach tych form pomocy opowiadali podczas piątkowej konferencji, 24 kwietnia, zastępcy prezydent Gdańska: Piotr Grzelak i Alan Aleksandrowicz.
28:31
2020-04-24
Produkcja: Gdańskie Centrum Multimedialne
Kategoria: Koronawirus
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Teraz pożyczka 5 tys. również dla samozatrudnionych! A oprócz tego: zniesienie bądź odroczenie płatności za czynsz, ochrona dla bezrobotnych i wiele innych form pomocy

 

"Nie" dla żądania Poczty Polskiej

Konferencja prasowa zastępców prezydenta Gdańska Piotra Grzelaka i Alana Aleksandrowicza rozpoczęła się od gorącej sprawy. Informacja o mailu wysłanym w nocy ze środy na czwartek, z adresu Poczty Polskiej, w którym domagano się przekazania wrażliwych danych osobowych mieszkańców, spowodowała już w czwartek, 23 kwietnia, stanowcze reakcje wśród samorządowców. Wzbudziła też sporo emocji wśród mieszkańców.

- Otrzymaliśmy setki sygnałów ze strony mieszkańców Gdańska zaniepokojonych żądaniem Poczty Polskiej dotyczącym przekazania spisu wyborców. Chcemy Państwa uspokoić - w obowiązującym na dzień 24 kwietnia 2020 r. stanie prawnym Gmina Miasta Gdańska nie tylko nie zamierza, ale i nie może przekazać tych danych, o które prosi Poczta Polska - podkreślił Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju. - Potwierdza to również jednoznacznie stanowisko Związku Miast Polskich.

 

Poczta chce danych mieszkańców. Prezydenci Gdańska i Sopotu składają zawiadomienia do prokuratury

 

Wsparcie dla gastronomii

Premier Mateusz Morawiecki zapowiadał w ostatnich dniach kolejne kroki związane z odmrażaniem gospodarki. Nie wiadomo jednak, kiedy dokładnie będzie to następować.

- Czekamy na decyzje na poziomie krajowym, ale zachowując wstrzemięźliwość, krok po kroku przygotowujemy się do tegorocznego sezonu. Chodzi o to, żebyśmy byli przygotowani, kiedy dojdzie do odmrożenia gospodarki. Menadżerka Śródmieścia aktywnie współpracuje z restauratorami, kontaktuje się z nimi, monitoruje sytuację. Ten sezon trzeba już przygotowywać, dlatego wspólnie pracujemy nad standardami, które pozwolą nam wszystkim w sposób bezpieczny cieszyć się urokami gdańskiej gastronomii - podkreślał Piotr Grzelak, zastępca prezydent.

 

Koronawirus a edukacja. Nowe terminy egzaminów, przedłużona przerwa w nauce

 

Zaznaczał on, że przepisy sanitarne będą mogły wymagać w przyszłości większych przestrzeni między stolikami. Dlatego Miasto zaproponuje jak największe i jak najefektywniejsze wykorzystanie przestrzeni publicznych, by ułatwić funkcjonowanie gastronomii. Na najbliższą sesję Rady Miasta Gdańska trafi projekt, który zakłada:

- obniżkę (na rok 2020) opłat za ogródki gastronomiczne do poziomu jednej trzeciej stawek dotychczas obowiązujących. To 60 groszy za metr kwadratowy na terenie Śródmieścia (obecnie 1,8 zł/metr kw.) i 30 groszy za metr kw. poza Śródmieściem (obecnie jest to 90 groszy).

- Będziemy też pracowali, wspólnie z menadżerem Śródmieścia i Gdańskim Zarządem Dróg i Zieleni, nad tym, by jak najwięcej przestrzeni udało się udostępnić dla funkcji gastronomicznych - zapowiedział Piotr Grzelak.

W ramach Gdańskiego Pakietu Pomocy Przedsiębiorcom Gdańskie Nieruchomości umorzyły dotąd czynsze na kwotę blisko pół miliona złotych.

 

Wsparcie dla lokalnego rynku wydawniczego

- Mamy świadomość, że również ta branża dotknięta została skutkami epidemii, częściowo przeniosła się do internetu. Dlatego ustanowiliśmy Gdański Fundusz Wydawniczy. To inicjatywa adresowana do naszych lokalnych księgarń i wydawnictw - dla podmiotów, które w Gdańsku prowadzą działalność i tutaj odprowadzają podatki. W ramach tego Funduszu zaplanowano zakup publikacji, wartościowych książek, głównie poświęconych Gdańskowi oraz naszemu regionowi - Pomorzu, ale też literatury pięknej, książek dla dzieci i młodzieży, poezji, reportażu, a także wydawnictw muzycznych. Na ten program przeznaczyliśmy 400 tys. złotych - poinformował Alan Aleksandrowicz, zastępca prezydenta Gdańska ds. inwestycji.

Zakupione wydawnictwa będą przeznaczane na nagrody w konkursach organizowanych bądź współorganizowanych przez Miasto, na rzeczowe wsparcie Wielkiego Maratonu Czytelniczego, ale też wyposażenie filii bibliotek szkolnych. Jak można starać się o środki z tego funduszu?

Przygotowany do tego formularz można przesłać mailowo, bądź w postaci skanu do Biura Prezydenta ds. Kultury. Adres mailowy: bpk@gdansk.gda.pl.

Wnioski można składać od 27 kwietnia do 29 maja br.

 

Jak załatwić sprawę w Urzędzie Miejskim w Gdańsku w trakcie epidemii? Przewodnik

Inne działania wspierające lokalną kulturę

31 marca ogłoszono wyniki konkursów na działania kulturalne w roku 2020. Na wydarzenia kulturalne dofinansowanie otrzymały 93 oferty na łączną kwotę 2 mln złotych.

- Wprowadziliśmy maksymalną elastyczność, aby każdy z grantobiorców mógł się dostosować do sytuacji epidemii - podkreślił Alan Aleksandrowicz. - Pracownicy Biura Prezydenta ds. Kultury prowadzą zdalne doradztwo, dopuszczono zmiany w zakresie rzeczowym, harmonogramu, kosztorysu oraz rezultatów zadania.
Aktualizowane są harmonogramy i kosztorysy grantów wieloletnich. Prowadzimy też nabór w trybie tzw. małych grantów na projekty online.
 

Miasto gwarantuje także umorzenie czynszów w gminnych lokalach użytkowych dla twórców, w tym również dla artystów korzystających z programu Gdańskie Otwarte Pracownie - na razie na okres jednego miesiąca, z możliwością zawieszenia obowiązku płacenia czynszu w kolejnych miesiącach. Osoby, które starają się o umorzenie opłat za czynsz, powinny kierować pisemne wnioski do Gdańskich Nieruchomości.

 

Więcej 

Więcej z: Koronawirus