Westerplatte walczy. Wideoczat z Andrzejem Drzycimskim

Los Westerplatte we wrześniu 1939 r. i postać majora Henryka Sucharskiego stają się w ostatnich latach obiektem politycznych manipulacji. Dlaczego tak się dzieje? Czym jest Westerplatte dla Gdańska i jaka jest historyczna prawda o jego obrońcach?
1:02:52
2018-10-03
Produkcja: Gdańskie Centrum Multimedialne
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Gościem programu "Wszystkie Strony Miasta" na portalu gdansk.pl będzie Dr Andrzej Drzycimski, historyk, badacz dziejów Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte.

Żaden profesjonalny historyk nie zajął się dotąd tym tematem tak dogłębnie jak Andrzej Drzycimski. Zaczęło się od książki o majorze Henryku Sucharskim (1990 r.), w ostatnich latach badacz napisał dwa znakomicie udokumentowane tomy monografii o polskiej placówce na Westerplatte, a ostatnio pracuje nad tomem trzecim, który poświęcony jest losom obrońców.

Andrzej Drzycimski nie ukrywa, że jego praca jest swoistym protestem wobec manipulacji, jakich dopuszczają się historycy-amatorzy, by tworzyć nowe sensacyjne opowieści o obronie placówki na Westerplatte, a na ich podstawie bałamutne książki, komiksy, filmy. Sucharski był tchórzem, który nie miał woli walki i chciał poddać się Niemcom? Kto faktycznie dowodził placówką w czasie hitlerowskiego ataku na placówkę.

- Moim celem jest ustalenie historycznej prawdy o Westerplatte, tak by nie można było jej używać w dowolny sposób - mówi dr Drzycimski.

Na czym polega fenomen Westerplatte, że pamięć o tych wydarzeiach wciaz jest żywa po 79 latach? Dlaczego jest to temat, który chętnie wykorzystują do swych celów politycy w różnych epokach i ustrojach? Czym Westerplatte powinno być przyszłości? 

Powiązane:
Więcej z: Wszystkie strony Miasta