Gośćmi rozmowy „Tarcza antykryzysowa COVID-19 - jak skorzystać z oferty wsparcia”, byli:
- Ewelina Ladko - kierownik Wydziału Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego, Wojewódzki Urząd Pracy
- Maria Michaluk - zastępca dyrektora Gdańskiego Urzędu Pracy ds. Rynku Pracy
- Wiktor Witkowski - prawnik, osoba współpracująca z Punktem Nieodpłatnej Pomocy Prawnej oraz Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie
- Pomoc w ramach Tarczy Antyrysowej skierowana jest do każdej osoby, która została dotknięta skutkami Covid-19 - mówił Wiktor Witkowski. - Tarcza w pierwszej kolejności skierowana jest do przedsiębiorców, czyli osób prowadzących indywidualną działalność gospodarczą, do małych, średnich, dużych przedsiębiorców, do kredytobiorców, do rodziców, do osób pozostających bez pracy po 15 marca 2020 roku.
W Wojewódzkim Urzędzie Pracy można uzyskać wsparcie w postaci dofinansowania do wynagrodzeń dla pracowników objętych przestojem ekonomicznym bądź obniżonym wymiarem czasu pracy. Pomoc jest finansowana z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. O to wsparcie mogą ubiegać się przedsiębiorcy, organizacje pozarządowe, państwowe, osoby prawne.
- Od niedawna jest również możliwe wsparcie dla osób prawnych bądź fizycznych, które posiadają tytuł prawny do zabytku o statusie pomnika historii bądź wpisanego na listę dziedzictwa światowego - wyjaśnia Ewelina Ladko.
W kontekście osób, którym w czasie epidemii został obniżony wymiar czasu pracy, jak podkreślała Ewelina Ladko, pracodawca może obniżyć taki wymiar pracy maksymalnie o 20 proc. Wówczas otrzyma dofinansowanie w wysokości do 50 proc. wynagrodzenia pracownika.
- Będzie to jednak nie więcej niż 40 proc. przeciętnego, miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłoszonego przez prezesa GUS (red. Główny Urząd Statystyczny) - wyjaśnia Ewelina Ladko. - Krótko mówiąc, maksymalne dofinansowanie jakie można otrzymać na jednego pracownika, wynosi w granicach dwóch i pół tysiąca złotych. Oczywiście pod warunkiem, że pracownik ma wynagrodzenie nie mniejsze niż minimalne wynagrodzenie za pracę. Również brany jest tu pod uwagę wymiar czasu prasy.
Minimalne wynagrodzenie wynosi aktualnie 2600 zł brutto, a minimalna stawka godzinowa to 17 zł brutto.
- Jeśli chodzi o przestój ekonomiczny, pracownik nie wykonuje pracy, ale musi pozostać w dyspozycji pracodawcy. Wówaczas takie dofinansowanie wynosi do 50 proc. minimalnego wynagrodzenia, czyli w okolicach 1500 złotych - dodaje Ewelina Ladko.
Przedstawicielka Wojewódzkiego Urzędu Pracy wymieniła również warunki, które spełnić musi pracodawca, by mógł złożyć wniosek związany z przestojem ekonomicznym. Wśród nich wymienia się brak zaległości na koniec trzeciego kwartału 2019 roku w płatnościach związanych ze zobowiązaniami podatkowymi, brak zaległości w składkach zus, składkach na ubezpieczenie zdrowotne, na fundusz gwarantowanych świadczeń pracowniczych, na fundusz pracy bądź fundusz solidarnościowy. Pracodawca, który chciałby złożyć taki wniosek musi też wykazać spadek obrotów w rozumieniu ilościowym lub wartościowym.
Tego rodzaju wsparcie pracodawca może otrzymać na maksymalnie trzy miesiące, pod warunkiem, że nie zostało przyznane inne wsparcie na tego samego pracownika.
W Gdańskim Urzędzie Pracy wsparcie w ramach tarczy znajdą przedsiębiorcy, których działalność prowadzona jest na terenie Gdańska bądź powiatu gdańskiego.
Pierwszą formą pomocy oferowaną przez GUP jest dofinansowanie części kosztów wynagrodzenia pracowników.
- W tym przypadku badamy spadek obrotów - wyjaśnia Maria Michaluk. - Firma, która ubiega o takie wsparcie musi funkcjonować przynajmniej 14 miesięcy. Przykładowo, jeżeli firma zwraca się z prośbą o dofinansowanie w czerwcu, badamy spadek obrotów za kwiecień i maj roku 2019 do roku 2020.
Drugim rodzajem wsparcia jest dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dla przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną niezatrudniającą pracowników.
- Tutaj również badamy spadek obrotów, firma także musi funkcjonować nie krócej niż 14 miesięcy - wyjaśnia Maria Michaluk.
Zarówno w pierwszym, jak i drugim omawianym przypadku, wysokość wsparcia podyktowana jest wysokością spadków obrotów firmy.
- W przypadku spadku obrotów o 30 proc. wypłacane jest 50 proc. minimalnego wynagrodzenia, czyli 1300 złotych - mówi Maria Maichaluk. - W przypadku spadku obrotów o 50 proc. wypłacane jest 70 proc. wynagrodzenia minimalnego, a w przypadku 80 proc. spadku, mowa o kwocie 90 proc. minimalnego wynagrodzenia.
W Gdańskim Urzędzie Pracy znaleźć też można wsparcie na dofinansowanie części kosztów wynagrodzenia pracownika dla organizacji pozarządowych. Reguły przyznania takiego dofinansowania są takie same jak w poprzednich przypadkach.
Wśród form wsparcia wymienianych przez Marię Michalak pojawiły się też mikropożyczki dla przedsiębiorców. Na tę pomoc mogą załapać się firmy, które zatrudniają nie więcej niż dziesięciu pracowników lub nie zatrudniają ich wcale, czyli są jednoosobowymi działalnościami. W tym przypadku forma wsparcia to 5 tysięcy złotych.
- Początkowo, gdy weszła ta forma wsparcia dla przedsiębiorców, firmy musiały funkcjonować przed marcem 2020 roku, dzisiaj mogą być to firmy, które rozpoczęły swą działalność przed kwietniem 2020 roku - wyjaśnia Maria Michalak.
Aby przedsiębiorca nie musiał zwracać mikropożyczki, działalność musi być prowadzona przynajmniej przez okres trzech miesięcy.
W programie poruszyliśmy też m.in. kwestie związane z pomocą dla osób bezrobotnych, które utraciły pracę po 15 marca 2020 roku. Eksperci wyjaśnili także, czy pomoc otrzymana w ramach tarczy jest przychodem podlegającym opodatkowaniu oraz komu przysługują wakacje kredytowe.
Zapraszamy do posłuchania całej rozmowy.
Tydzień Bezpieczeństwa Ekonomicznego w Gdańsku trwa od 15 do 19 czerwca. Codziennie na portalu www.gdansk.pl prentujemy filmy dotyczące tematyki bezpieczeństwa.
W piatek, 19 czerwca, w kolejnej odsłonie cyklu porozmawiamy o upadłości konsumenckiej.
Transmisja od godz. 14.00.
Rozmawiała: Natalia Gawlik