Tegoroczna edycja TBE ruszyła 15 czerwca, czyli w Dniu Praw Osób Starszych. Data ta jest wybrana nieprzypadkowo, ponieważ seniorzy często padają ofiarą oszustów i są szczególnie narażeni na negatywne skutki ich działań. Z problemami finansowymi borykają się jednak ludzie w każdym wieku. Warto pamiętać, że trudna sytuacja finansowa nie zawsze jest wynikiem życia ponad stan. Zdarza się i tak, że na ludzi spadają wydarzenia, których przewidzieć nie mogli. O takich historiach również rozmawialiśmy w trakcie rozmowy inaugurującej cały cykl. Niezależnie od przyczyn problemów finansowych, warto, a nawet trzeba szukać pomocy. Im szybciej, tym lepiej.
- To jest kolejny Tydzień Bezpieczeństwa Ekonomicznego, który składa się na cały, duży program - wyjaśnia Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. edukacji i usług społecznych. - W latach 2016-2023 Miasto realizuje Program Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych, czego elementem jest właśnie ten tydzień, ale też bardzo wiele wydarzeń.
Głównym organizatorem TBE jest Centrum Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych, które znajduje się przy al. Grunwaldzkiej 8 we Wrzeszczu.
- Centrum Bezpieczeństwa Ekonomicznego pełni dwojaką rolę - mówi Piotr Puchalski z CBEiWOZ. - Z jednej strony jesteśmy organizacją, która prowadzi poradnictwo specjalistyczne, indywidualne, grupowe. To zarówno porady prawne, psychologiczne, grupy wsparcia, ale jesteśmy również podmiotem koordynującym i organizującym dwa wydarzenia tematyczne, które mają miejsce w ciągu roku. To Tydzień Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Gdański Dzień Bez Długów, który przypada 17 listopada. Z jednej strony wykonujemy pracę z naszymi beneficjentami, osobami, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej, ale z drugiej strony staramy się realizować program, realizować uchwały Rady Miasta, koordynować wszystkie działania podmiotów zrzeszony w ramach Platformy Bezpieczeństwa Ekonomicznego.
Gdańsk jest pierwszym miastem w Polsce, które do problemów długów mieszkańców podeszło kompleksowo. Co to oznacza w praktyce?
- Są to pionierskie działania w skali kraju, gdzie do problemu zadłużenia podchodzi się systemowo, gdzie przestaliśmy traktować zadłużenie, trudną sytuację finansową, jako problem jednostki - wyjaśnia Piotr Puchalski. - Zaczęliśmy traktować to jako problem społeczny, przede wszystkim ze względu na skutki, jakie za sobą niesie problem zadłużenia. Jeżeli ktoś popadnie w pętlę zadłużenia, ma problemy z wykonywaniem pracy zarobkowej ze względu na przykład na zajęcia komornicze, to odbija się również na rodzinie, która też boryka się z tymi trudnościami finansowymi. To może przełożyć się na problemy ze zdrowiem psychicznym, popadaniem w depresję, wykluczeniem społecznym, brakiem wychodzenia do znajomych, do ludzi, do społeczeństwa lub może mieć skutki związane z uzależnieniem. Ludzie w trudnej sytuacji finansowej bardzo często szukają pocieszenia w różnego rodzaju używkach, bądź kierują się w stronę hazardu, licząc na nagłą, niespodziewaną wygraną, która poprawi ich sytuację finansową.
Jak wyjaśniał Piotr Puchalski, szerokie spektrum negatywnych skutków zadłużenia staje się przyczyną poszukiwań pomocy społecznej, co finansowo obciąża przecież podatników, czyli mieszkańców naszego miasta.
W trakcie rozmowy wielokrotnie podkreślano też, że czas w którym dłużnik zwraca się po pomoc jest bardzo ważny i nie warto z tym zwlekać. Każdy, kto zgłosi się do Centrum Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych może liczyć na kompleksową pomoc i stworzenie indywidualnego planu wyjścia z zadłużenia.
- To bardzo ważne, by nie czekać, kiedy trzecia rata czy trzeci czynsz są niezapłacone - dodał Piotr Kowalczuk. - Kiedy dług narasta lawinowo, jest bardzo trudno wyjść ze spirali zadłużenia (...). To, co jawi się jako bardzo ważne dla mnie w tegorocznym Tygodniu Bezpieczeństwa, to wszystkie sytuacje związane z Covidem. Jeszcze nie odczuwamy bardzo mocno tego, co się wydarza na rynku pracy. Teraz będzie trochę pracy sezonowej, natomiast może się zdarzyć tak, że jesienią pracy będzie masowo brakować i będzie to realny problem. Warto się do tego przygotować, wiedząc na przykład, że pracuje się w branży, która nie będzie mogła funkcjonować, jeżeli powróci druga fala zachorowań. Trzeba być świadomym.
Centrum znajdujące się we Wrzeszczu wspiera też działania prewencyjne. Jeśli obawiamy się, że nasza sytuacja finansowa może się znacznie pogorszyć, warto skorzystać z porad, które być może nakreślą nowy kierunek działania, uzupełnią wiedzę i dadzą nadzieję na poprawę sytuacji. Piotr Puchalski zaznaczał także, że niezmiernie ważnym aspektem jest szukanie pomocy, zrobienie tego pierwszego kroku w celu poprawy trudnej sytuacji, dlatego że istnieją sytuacje w których dochodzi do nadużycia prawa, a osoba, która jest z problemem sama, po prostu tego nie wie.
- W Polsce mamy taki system w którym można zbywać wierzytelności, sprzedawać je dalej i każda firma, która nabywa te wierzytelności, dopisuje sobie nieuzasadnione koszty administracyjne, opłaty dodatkowe, które nie wynikają z żadnych regulaminów czy umów - wyjaśnia Piotr Puchalski.
Zapraszamy do posłuchania całej rozmowy oraz do obejrzenia filmu przygotowanego przez Komendę Miejską Policji w Gdańsku (film znajduje się na końcu rozmowy z Piotrem Kowalczukiem i Piotrem Puchalskim). Dowiemy się z niego jak ustrzec się przed naciągaczami i internetowymi oszustami. W filmie zobaczymy asp.sztab. Dominika Polsakiewicza oraz panią Joannę - seniorkę z Gdańska. Warto wspomnieć, że pani Joanna jesienią 2018 roku odebrała telefon od oszusta podającego się za policjanta. Mężczyzna dopytywał o posiadane pieniądze. Pani Joanna nie uległa namowom oszusta, zareagowała i powiadomiła Policję. Nie straciła żadnych pieniędzy, ponieważ jest świadomą seniorką.
Tydzień Bezpieczeństwa Ekonomicznego w Gdańsku trwa od 15 do 19 czerwca. Codziennie na portalu www.gdansk.pl prentujemy filmy dotyczące tematyki bezpieczeństwa.
We wtorek, 16 czerwca, w kolejnej odsłonie cyklu porozmawiamy o alimentach: „Alimenty - wszystko co trzeba wiedzieć w obecnej sytuacji”.
Transmisja od godz. 14.00.
Gośćmi rozmowy będą:
- Roman Pomianowski - psycholog, członek zespołu ekspertów ds. alimentów przy biurze Rzecznika Praw Obywatelskich
- Oliwia Likierska - adwokat
- Małgorzata Klisko - Regionalne Centrum Wolontariatu i Wspomagania Organizacji Pozarządowych
Przy realizacji programu dedykowanego bezpieczeństwu finansowemu gdańszczan, współpracują: Centrum Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych, Wydział Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, Komenda Miejska Policji, Gdański Urząd Pracy, Wojewódzki Urząd Pracy, Pomorska Izba Adwokacka, Okręgowa Izba Radców Prawnych oraz Gdańskie Centrum Multimedialne.
Rozmawiała: Natalia Gawlik