Swinging Christmas: koncert fortepianowy Konstantego Wileńskiego

Cappella Gedanensis zaprasza na niezwykły koncert kolęd w wykonaniu znakomitego pianisty i kompozytora Konstantego Wileńskiego. W programie świąteczne utwory w premierowych, swingowych aranżacjach artysty.
33:25
2021-01-23
Produkcja: Gdańskie Centrum Multimedialne
Kategoria: Kultura i rozrywka
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

Premiera koncertu miała miejsce w sobotę, 23 stycznia 2021 roku. 

Konstanty Wileński zagrał następujące utwory:

  1. Pójdźmy wszyscy do stajenki
  2. Lulajże Jezuniu
  3. Mizerna cicha
  4. Cicha noc
  5. J. Green „Body & Soul”
  6. F. Waller “Ain’t Misbehaven’ “
  7. V. Young “Stella By Starlight”
  8. G. Gershwin “Oh, Lady Be Good”


O Konstantym Wileńskim:

Pochodzi z inteligenckiej rodziny kijowskiej o bogatych tradycjach muzycznych. Jego dziadek kompozytor Ilia Wileński był pierwszym dyrektorem Filharmonii w Kijowie i jednym z założycieli trzech teatrów dramatycznych. Panującą w domu twórczą atmosferę uświetniały spotkania i koncerty, grywali tam znakomici muzycy, jak Władimir Horowitz i Henryk Neuhaus. W domu dziadka bywała także legendarna amerykańska tancerka - Isadora Duncan.

Wychowany w duchu artystycznego klimatu domu rodzinnego Konstanty podjął naukę w Konserwatorium Kijowskim, które ukończył z wyróżnieniem. Studiował u znanych pedagogów, takich jak: A. Sztogarenko (kompozycja), R. Łysenko (fortepian).

”Jestem dumny, że zawodowy rodowód moich profesorów fortepianu sięga do samego Franza Lista. Ariadna Łysenko-moja profesor fortepianu była uczennica znakomitego pianisty Neuhausa, który wirtuozerię czerpał z Leopolda Godowskiego - wybitnego ucznia Franza Lista. To jedna linia moich
profesorów sięgająca Franza Lista. Należy przypomnieć że w drugiej linii nauczycielem mojej profesor Łysenko był znany Abram Lufer, uczeń Grigorija Beklemiszewa, którego nauczycielem był znakomity Feruccio Busoni - uczeń Franza Lista” - mówił Konstanty Wileński.

Równocześnie konsultacje z zakresu kompozycji udzielali mu Rodion Szczedrin i Aram Chaczaturian. Ukończył także w uczelni tej studia podyplomowe. (...) 

Jako profesor Konserwatorium w Kijowie, prowadził zajęcia z harmonii, orkiestracji i improwizacji. Jest kompozytorem i koncertującym pianistą. Posiada unikalny talent łączenia klasyki i jazzu. Uprawia różne gatunki muzyki: od wokalno-symfonicznej poprzez symfoniczną, teatralną, kameralną po jazzową. Koncertuje na całym świecie, z tak znakomitymi orkiestrami.

Jako pianista-wirtuoz i kompozytor muzyki fortepianowej w ostatnich latach cieszy się dużym uznaniem pianistów światowej sławy, zamawiających i wykonujących jego kompozycje. Do najbardziej znanych utworów Konstantego Wileńskiego zaliczyć można: SONATĘ, WARIACJE NA TEMAT PAGANINIEGO na fortepian, trio jazzowe i orkiestrę symfoniczną, KONCERT - FANTAZJĘ NA TEMATY GERSHWINA na fortepian, trio jazzowe i orkiestrę symfoniczną, TANIEC DIABŁA na dwa fortepiany, WARIACJE NA TEMATY BACHA na fortepian (trio jazzowe) i orkiestrę smyczkową. (...) 

za Ruch Muzyczny, 19 marca 2000 r. 

oprac. WG

 

Więcej z: Kultura i rozrywka