Hartmut Rosa jest socjologiem i politologiem, profesorem na Uniwersytecie Friedricha Schillera w Jenie, a od 2013 roku dyrektorem Max Weber Kolleg w Erfurcie. Od wielu lat wykłada też gościnnie na The New School w Nowym Jorku. W swoich badaniach skupia się na socjologii nowoczesności, w tym szczególnie problematyce dobrego życia, krytyce społecznej, patologiach nowoczesności, a także na relacjach między podmiotem i światem, które określa mianem relacji rezonansu. Relacje rezonansu mają być odpowiedzią na poczucie alienacji późnonowoczesnej podmiotowości. Angażuje się w praktyczne rozwijanie koncepcji rezonansu dla systemu edukacji.
Rosa czerpie z bogatej tradycji szkoły frankfurckiej, podejmuje twórczy dialog z filozofią Charlesa Taylora, Jürgena Habermasa, Axela Honnetha, jak też fenomenologią i współczesnymi teoriami społecznymi. W 2018 roku został odznaczony Nagrodą Ericha Fromma. Do jego najważniejszych prac należą m.in. „Beschleunigung. Die Veränderung der Zeitstrukturen in der Moderne” (2005), „Alienation and Acceleration. Towards a Critical Theory of Late-Modern Temporality” (2010), „Weltbeziehungen im Zeitalter der Beschleunigung. Umrisse einer Gesellschaftskritik” (2012) i „Resonanz: Eine Soziologie der Weltbeziehung” (2016).
Po raz pierwszy w języku polskim nakładem ECS ukazuje się przekład książki Hartmuta Rosy „Przyspieszenie, wyobcowanie, rezonans. Projekt krytycznej teorii późnonowoczesnej czasowości”, która jest przystępnym wprowadzeniem w rozwijaną przez autora od lat teorię krytyczną (→ więcej).
Po wykładzie odbyła się dyskusja z prof. Hartmutem Rosą, w której udział wzięli:
dr Magdalena Żadkowska – socjolożka, adiunkt w Instytucie Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa Uniwersytetu Gdańskiego, badaczka życia codziennego par oraz relacji kobiet i mężczyzn w domu i w pracy. Autorka książki „Para w praniu. Codzienność, partnerstwo, obowiązki domowe” (2016) i współautorka – „Tu się pracuje! Socjologiczne studium pracy zawodowej prowadzonej w domu na zasadach telepracy” (2017)
dr Jacek Kołtan – filozof i politolog, pełnomocnik dyrektora ECS ds. naukowych, który interesuje się współczesną teorią społeczną i polityczną, w badaniach zajmował się m.in. historią idei solidarności, ruchami społecznymi i przeobrażeniami współczesnej tożsamości podmiotu. Opublikował m.in. „Solidarność, demokracja, Europa” (współred., 2020), „Przesilenie. Nowa kultura polityczna” (red., 2016), był też współtłumaczem książki Hartmuta Rosy „Przyspieszenie, wyobcowanie, rezonans” (2020).
Forum Obywatelskie - debata "Etyka Solidarności". Gdańsk 29-31sierpnia 2020. 40 lat Porozumień Sierpniowych
W 40 rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych, w dniach 29-31 sierpnia 2020 zorganizowano w Gdańsku szereg uroczystości, debat i spotkań. Wiele z nich było transmitowanych na żywo lub retransmitowanych.
Powyżej: zapis wykładu i dyskusji "Etyka Solidarności".
Wykład wygłasza: Hartmut Rosa
W dyskusji po wykładzie udział biorą: dr Magdalena Żadkowska oraz dr Jacek Kołtan.
Słowo wstępne: Aleksandra Dulkiewicz – prezydent Miasta Gdańska oraz Basil Kerski – dyrektor ECS.
Wystąpienie: Nicola Beer – wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego.