W konferencji prasowej samorządowców wzięli udział Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia, Jacek Karnowski, prezydent Sopotu i Andrzej Dziuba, prezydent Tychów. Uczestniczył w niej również poseł RP z Gdańska - Piotr Adamowicz. Konferencja poprzedzała debatę o 30-leciu samorządu terytorialnego w Polsce.
- Święto jest niebywałe - 30 lat samorządności - mówił witając gości Andrzej Dziuba prezydent Tychów. - W powszechnej opinii, była to najbardziej udana reforma po transformacji. Cały wysiłek, który samorządy w Polsce wkładają w to, żeby ludziom żyło się lepiej, świadczy o tym, że po prostu się udało. Chcemy podzielić się doświadczeniami, ale też porozmawiać o przyszłości.
Prezydent Gdańska przypomniała, że debata w Tychach odbywa się w trakcie trwającej kampanii wyborczej. Nawiązała do podróży premiera Mateusza Morawieckiego, który jeździ po kraju i wręcza publicznie samorządom promesy. Chodzi o pieniądze, które miałyby pochodzić ze specjalnego, jeszcze nie istniejącego, funduszu.
- 30 lat samorządu to powinno być wielkie święto, ale powiem przekornie, że jest to gorzko-słodkie świętowanie, w trudnym czasie dla Polski i dla samorządu – powiedziała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, dziękując za zaproszenie do debaty. - Wielu samorządowców wystawia rachunki rządowi Rzeczpospolitej, które są odpowiedzią na czeki bez pokrycia rozdawane przez pana premiera Morawieckiego. W przypadku Gdańska czek dostali radni PiS-u od posła, ja nie dostałam jeszcze żadnego. Ale wolałabym tego czeku nie dostawać, chciałabym żeby Gdańskowi zostały zwrócone pieniądze, które wskutek decyzji podatkowych i innych, takich jak obcięcie subwencji oświatowej zostały Gdańskowi zabrane.
- Tychy, Wrocław, Gdańsk, Sopot to małe wspólnoty, które łączą się w jedną wielką wspólnotę samorządową. Jesteśmy solidarni, wzajemnie się wspieramy. Myślimy też, jako miasta, o tych mniejszych gminach, które teraz mają problemy ze złożeniem subwencji oświatowej. O tym wszystkim rozmawiamy z rządem i staramy się uzyskać to, co nam się należy – mówił Jacek Karnowski, prezydent Sopotu.
Również o solidarności samorządowej mówił bardzo wyraźnie prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.
- Chcę podkreślić, że jako Unia Metropolii Polskich, tych dwanaście największych metropolitalnych miast, przekazaliśmy łącznie prawie pięć milionów złotych dla tych samorządów, które ucierpiały w wyniku ostatnich ulew i powodzi. Nie patrzymy na to, kto jest skąd, jaki wójt czy burmistrz rządzi daną społecznością lokalną, dla nas ważna jest solidarność samorządowa – mówił Jacek Sutryk.
- Monopol władzy, który mamy na szczeblu państwowym nie sprzyja ani rozwojowi samorządności, ani umocnieniu samorządu – podsumował poseł Piotr Adamowicz.
Samorządowcy gorąco zachęcali mieszkańców Tychów do wzięcia udziału w wyborach.
Konferencja poprzedziła debatę samorządową, która odbyła się w Mediatece w Tychach. Wziął w niej również udział senator RP – Zygmunt Frankiewicz - były prezydent Gliwic, prezes Związku Miast Polskich.