SMART METROPOLIA 2017 część 2

SESJA PLENARNA. DEBATA “METROPOLIE A POLITYKA KRAJOWA” CZY WSPARCIE SIECI SILNYCH POLSKICH METROPOLII JEST ZAGROŻENIEM DLA GMIN WIEJSKICH I BYŁYCH MIAST WOJEWÓDZKICH? CZY MOŻLIWE JEST POPARCIE RESZTY KRAJU DLA WZMOCNIENIA POLSKICH METROPOLII JAKO PANACEUM NA MIGRACJĘ ZAROBKOWĄ POLAKÓW? CO ZROBIĆ, ŻEBY KORZYŚCI ROZWOJOWE PŁYNĄCE Z NAJWIĘKSZYCH MIAST BYŁY ODCZUWALNE DLA MIESZKAŃCÓW POZOSTAŁYCH REGIONÓW KRAJU? MICHAŁ OLSZEWSKI, WICEPREZYDENT WARSZAWY, WSPÓŁPRZEWODNICZĄCY ZESPOŁU KOMISJI WSPÓLNEJ RZĄDU I SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO DS. FUNKCJONALNYCH OBSZARÓW METROPOLITALNYCH I MIEJSKICH (MODERATOR) ROBERT BIEDROŃ, PREZYDENT SŁUPSKA KAZIMIERZ SMOLIŃSKI, WICEMINISTER INFRASTRUKTURY I BUDOWNICTWA KAZIMIERZ KAROLCZAK, PRZEWODNICZĄCY ZARZĄDU METROPOLII GÓRNOŚLĄSKO-ZAGŁĘBIOWSKIEJ DR JAN OLBRYCHT, PRZEWODNICZĄCY INTERGRUPY URBAN W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM DR JACEK KARNOWSKI, WICEPREZES ZARZĄDU OBSZARU METROPOLITALNEGO GDAŃSK-GDYNIA-SOPOT, PREZYDENT SOPOTU ALEKSANDRA DULKIEWICZ, WICEPREZYDENT GDAŃSKA DS. POLITYKI GOSPODARCZEJ
1:12:08
2017-11-13
Produkcja: Gdańskie Centrum Multimedialne
Kategoria: Puls miasta
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

SMART METROPOLIA 2017

Istnieje szereg czynników definiujących metropolie, a przy tym wpływających na ich wyjątkowość oraz znaczenie w globalnej gospodarce. Obok koncentracji potencjału, produktywności czy liczby ludności szczególne znaczenie mają istniejące relacje i powiązania. Można powiedzieć, że na poziomie instytucjonalnym metropolia tworzy się na styku relacji pomiędzy samorządem, biznesem, nauką i organizacjami pozarządowymi. Przede wszystkim jednak metropolia to mieszkańcy: ich talenty, potencjał, pomysły i idee realizowane w konkretnym miejscu i czasie.

Tegoroczną edycję chcemy poświęcić różnym płaszczyznom relacji, które zachodzą wewnątrz oraz pomiędzy obszarami metropolitalnymi. Planując aktywnie włączyć się w debatę nad kierunkami polityki Unii Europejskiej wobec metropolii i miast, chcemy też odnieść się do obszarów tematycznych Agendy Miejskiej UE i zastanowić się, w jaki sposób powiązania metropolitalne mogą pomóc w rozwiązywaniu konkretnych problemów, przed jakimi stają samorządy, mieszkańcy i przedsiębiorcy europejskich metropolii.

Podobnie jak w ubiegłych latach, do udziału w Kongresie zaprosimy przedstawicieli władz publicznych, specjalistów w zakresie rozwoju obszarów metropolitalnych, przedsiębiorców i inwestorów, a także mieszkańców i przedstawicieli organizacji pozarządowych zainteresowanych tematyką metropolitalną.

Więcej z: Puls miasta