Minione 5 lat to prawdziwy poligon doświadczalny, który pokazał, jak idea zadeklarowanej wzajemnej współpracy opartej na zasadach solidarności, niezależności i partnerstwa sprawdza się w praktyce. 35 lat po wyborach 4 czerwca 1989 roku, kiedy Polki i Polacy przy urnach wyborczych opowiedzieli się za demokracją, wracamy w Gdańsku, aby porozmawiać o takich modelach demokracji lokalnej, w której mieszkańcy i mieszkanki będą mieć realny wpływ na rzeczywistość.
A rzeczywistość ostatnich lat to globalne wyzwania, wobec których społeczeństwo obywatelskie pokazało sprawczość i siłę: organizacje społeczne jako pierwsze zareagowały na wyzwania wywołane przez pandemię COVID-19, organizacje społeczne od pierwszych dni rosyjskiej inwazji na Ukrainę zorganizowały pomoc dla uchodźców i uchodźczyń wojennych na skalę dotąd niespotykaną, organizacje społeczne i aktywni obywatele zmobilizowali Polki i Polaków do udziału w wyborach parlamentarnych 15 października, które zmieniły rzeczywistość polityczną w Polsce.
Organizacje społeczne od lat pokazują umiejętność szybkiego dostosowania się do nowych warunków oraz dowodzą swej roli w odpowiadaniu na najważniejsze wyzwania społeczne. Dziś organizacje społeczne potrzebują uznania ich roli w politykach publicznych. Samorząd potrzebuje doświadczenia i eksperckiej wiedzy organizacji społecznych, bo wobec nowych wyzwań tylko współpraca sektorów może być skuteczna w budowaniu odporności naszych społeczności.
Paneliści:
-
ANNA DĄBROWSKA - prezeska Stowarzyszenia Homo Faber
-
KAROLINA DRESZER - prezeska Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych
-
ŁUKASZ GORCZYŃSKI - zastępca prezydenta Gliwic
-
MARIA KLAMAN - zastępczyni prezydenta Krakowa
-
ROBERT WARAKSA - burmistrz Olsztynka
Prowadzący:
-
KRZYSZTOF IZDEBSKI - Ekspert Fundacji im. Stefana Batorego ds. relacji pomiędzy administracją publiczną a obywatelami