Roślinność w palmiarni ma się dobrze

Foliowy tunel ochraniający rośliny zniknął, a rotunda pokrywa się ostatnimi, szklanymi elementami. Dzięki temu spacerowicze pojawiający się w Parku Oliwskim mogą zobaczyć - na razie z oddali - wyjątkowy, 24-metrowy obiekt. Wejście do wnętrza palmiarni nie jest jeszcze możliwe, dlatego udaliśmy się tam z kamerą, by pokazać naszym Widzom, jak prezentują się egzotyczne rośliny, a wśród nich gwiazda tego miejsca, czyli blisko 200-letnia palma daktylowa.
0:58
2020-10-15
Produkcja: Gdańskie Centrum Multimedialne
Kategoria: Puls miasta
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Remont palmiarni trwa od 2017 roku. Egzotyczne rośliny, a wśród nich blisko 200-letnia palma daktylowa, znalazły się w trudnych warunkach. Utrzymanie ich w dobrej kondycji okazało się wyzwaniem trudniejszym, niż spodziewano się na początku realizacji tej inwestycji. 

Wśród roślinności, która jest sercem palmiarni, znajduje się nie tylko 17-metrowa palma daktylowa, ale też inne palmy, fikusy, bananowiec czy araukarie. To wymagające rośliny, które do przeżycia potrzebują odpowiedniej temperatury, światła i konkretnej wilgotności powietrza. Kilka pośród najmasywniejszych drzew wymagało w trakcie remontu zainstalowania specjalnych wsporników w postaci metalowych obręczy.

Ciekawostką może być fakt, że temparatura dla rośliności w palmiarni utrzymana musi być między 10 a 15 stopni Celsjusza.

Z jakimi wyzwaniami trzeba było się zmierzyć, by w związku z trwającym w palmiarni remontem, znajdująca się tam roślinność nie ucierpiała? W jakiej kondycji są dzisiaj egzotyczne rośliny? Opowiedzi na te i wiele innych pytań udzielił dr hab. Piotr Rutkowski - kierownik Pracowni Geobotaniki i Ochrony Przyrody z Uniwersytetu Gdańskiego, który o trzech lat czuwa nad bezpieczeństwem roślin z palmiarni.

Zapraszamy do posłuchania rozmowy z botanikiem, który w październiku 2020 roku gościł w naszym programie Wszystkie Strony Miasta.

Wszystkie Strony Miasta - o egzotycznych roślinach z oliwskiej palmiarni

CZYTAJ:

 

Więcej z: Puls miasta