Spotkanie odbyło się w Ogrodzie Zimowym Europejskiego Centrum Solidarności w ramach Święta Wolności i Praw Obywatelskich w niedzielę, 4 czerwca 2023 roku.
Prezentacja pierwszego wywiadu-rzeki z Aleksandrem Kwaśniewskim, który ukazał się w maju tego roku – „Aleksander Kwaśniewski w rozmowie z Aleksandrem Kaczorowskim” (Znak Literanova, 2023).
Udział wzięli:
- bohater książki – Aleksander Kwaśniewski
- autor książki, tłumacz, eseista i dziennikarz – Aleksander Kaczorowski
Moderatorem spotkania był Basil Kerski, dyrektor ECS.
O Aleksandrze Kwaśniewskim:
W 1995 roku Aleksander Kwaśniewski wystartował w wyborach prezydenckich jako kandydat SLD z hasłami „Wybierzmy przyszłość” i „Wspólna Polska”. Miał wówczas 41 lat, za sobą członkostwo w Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, udział w obradach Okrągłego Stołu po stronie rządowej, próbę zdobycia mandatu senatora w wyborach 4 czerwca 1989 roku (przegrał z kandydatami Komitetu Obywatelskiego, ale procentowo zdobył najwięcej głosów w kraju spośród wszystkich kandydatów PZPR do Senatu) i dwukrotne sprawowanie mandatu posła. W drugiej turze wyborów zmierzył się z ubiegającym się o reelekcję Lechem Wałęsą. Wygrał, zdobywając 51,7 proc. głosów.
Drugą kadencję kończył jako jeden z najbardziej cenionych i lubianych polityków w kraju. Współtworzył Konstytucję oraz wprowadził Polskę do NATO i Unii Europejskiej.
Dziś Aleksander Kwaśniewski jest bardziej dyplomatą niż politykiem, co pozwala mu spojrzeć z dystansem i głębią nie tylko na własną drogę, ale też na zmiany, przez które przeszły zarówno Polska, jak i cały świat.
Przybliża kulisy przemian po 1989 roku oraz wyjaśnia zawiłości przyjaźni łączącej go z Millerem, Oleksym i Michnikiem. Zdradza, jak to jest być prezydentem i ojcem nastolatki jednocześnie, a także jaki ma przepis na udane małżeństwo. Wspomina swoje rozmowy z Putinem o Ukrainie, a także dzieli się znaną dotąd nielicznym wiedzą, jak kształtował się obecny układ sił na polskiej i globalnej scenie politycznej.
Co to jest Święto Wolności i Praw Obywatelskich w Gdańsku 2023
Święto Wolności i Praw Obywatelskich obchodzone było dla uczczenia rocznicy wyborów parlamentarnych w 1989 roku, które były pierwszymi częściowo wolnymi wyborami od czasów II wojny światowej. Tamte wybory zapoczątkowały proces transformacji ustrojowej kraju z systemu komunistycznego do demokracji parlamentarnej.
W Gdańsku od 2019 roku ten dzień obchodzony jest w szczególny sposób. Corocznie organizowane są wydarzenia takie jak koncerty najlepszych polskich zespołów, debaty, spotkania i konferencje. Pierwsza edycja odbywała się pod nazwą Święto Wolności i Solidarności, edycja 2023 roku to Święto Wolności i Praw Obywatelskich.
Święto odbywało się w dniach 2-4 czerwca (piątek-niedziela). Każdego dnia przygotowano wiele atrakcyjnych wydarzeń, wstęp na wszystkie z nich był wolny, większość była transmitowana na www.gdansk.pl.