„Postcovidowy Profil Dzieci i Młodzieży” to cykl czterech webinariów, spotkań online, podczas, których zaproszeni goście - lekarze i specjaliści - rozmawiają o konkretnych problemach dotyczących dzieci i młodzieży w trudnym czasie koronawirusa.
Organizatorem cyklu jest Gdański Ośrodek Promocji Zdrowia i Profilaktyki Uzależnień.
Emisja drugiego spotkania z cyklu „Postcovidowy Profil Dzieci i Młodzieży” miała miejsce w środę, 10 marca na www.gdansk.pl.
TEMAT: Niski poziom alfabetyzacji zdrowotnej = korzystanie z niewiarygodnych (brak EBM) informacji na temat zdrowia, niechęć do szczepień, nieufność do środowiska medycznego i naukowego
Rozmówcy:
dr Piotr Popowski -lekarz, dr nauk medycznych, adiunkt w Centrum Rozwoju Kompetencji, Zintegrowanej Opieki i e-Zdrowia Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Współzałożyciel Polskiego Towarzystwa Programów Zdrowotnych – od 2015 roku jego przewodniczący. Współpracuje z organizacjami międzynarodowymi zajmującymi się zdrowiem publicznym i zintegrowaną opieką. Organizator projektów współpracy GUMed, Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego i Polskiego Towarzystwa Programów Zdrowotnych z samorządami terytorialnymi i biznesem w zakresie rozwiązań koordynacji opieki i zdrowia cyfrowego. Współtwórca Forum e-Zdrowia, członek rady ds. Interoperacyjności Centrum e-Zdrowia, Członek HIMSS i IHE.
dr Aleksandra Niedzielska - doktor nauk o kulturze fizycznej. Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku. Ukończyła Zarządzanie Zasobami Ludzkimi na Politechnice Gdańskiej. Członek Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością. Zastępca dyrektora ds. promocji zdrowia Gdańskiego Ośrodka Promocji Zdrowia i Profilaktyki Uzależnień. Współautorka publikacji naukowych z zakresu rozwoju somatycznego i motorycznego dzieci i młodzieży oraz profilaktyki i promocji zdrowia.
Czym jest alfabetyzacja zdrowia:
- W alfabetyzacji zdrowia chodzi o to, abyśmy zrozumieli różne pojęcia z zakresu zdrowia i opieki zdrowotnej i w dalszej kolejności nauczyli się je stosować na różnych poziomach. Możemy się nauczyć zrozumienia i obsługiwania zdrowia własnego i własnej rodziny i komunikowania się z instytucjami, które to zdrowie mają wspierać albo je utrzymywa - wyjaśniał dr Popowski.
Gość spotkania mówił też m.in. o problemie niewiedzy młodych ludzi wobec zdrowia:
- Powinniśmy szukać lepszych rozwiązań nauczania zwłaszcza młodych ludzi, budowania kompetencji zdrowotnych i budowania swego kapitału zdrowotnego. Młodzi ludzie są bardzo podatni, szcególnie dzisiaj, by korzystać z rozwiązań, które nie dają tej wartości.
Z rozmowy dowiemy się m.in. z jakich stron internetowych najlepiej korzystać, by otrzymać sprawdzone medyczne informacje.
Poprzednie trzy spotkania:
- Brak aktywności fizycznej = ryzyko chorób sercowo-naczyniowych
- Brak higieny cyfrowej = ryzyko uzależnienia behawioralnego
- Obniżony nastrój = ryzyko eksperymentowania z substancjami psychoaktywnymi
oprac. WG