„Postcovidowy Profil Dzieci i Młodzieży” to cykl czterech webinariów, spotkań online, podczas, których zaproszeni goście - lekarze i specjaliści - rozmawiają o konkretnych problemach dotyczących dzieci i młodzieży w trudnym czasie epidemii koronawirusa.
Organizatorem cyklu jest Gdański Ośrodek Promocji Zdrowia i Profilaktyki Uzależnień.
Emisja trzeciego spotkania z cyklu „Postcovidowy Profil Dzieci i Młodzieży” odbyła się w środę, 17 marca na www.gdansk.pl.
TEMAT: Obniżony nastrój = ryzyko eksperymentowania z substancjami psychoaktywnymi
Rozmówcy:
Zygmunt Medowski- specjalista psychoterapii uzależnień, terapeuta i trener Dialogu Motywującego, Prezes Zarządu Polskiego Towarzystwa Dialogu Motywującego. Superwizor Towarzystwa Profilaktyki Środowiskowej MROWISKO. Członek Motivational Interviewing Network of Trainers, a także Pomorskiej Rady Ekspertów ds. Uzależnień oraz Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Gdańsku. Wykładowca akademicki. Autor i realizator programów profilaktycznych i terapeutycznych.
Radosław Nowak - specjalista psychoterapii uzależnień od substancji psychoaktywnych. Zastępca dyrektora ds. profilaktyki uzależnień Gdańskiego Ośrodka Promocji Zdrowia i Profilaktyki Uzależnień, wykładowca akademicki, członek Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Gdańsku, współautor m.in. kampanii "Kieruj bez procentów" promującej bycie odpowiedzialnym kierowcą, która zdobyła wiele nagród jako inicjatywa rozwijająca bezpieczeństwo w ruchu drogowym, prelegent wielu konferencji o tematyce społecznej.
Jednym z poruszanych wątków rozmowy była chęć zaspokajania potrzeb.
Z.M: - Jak się rodzi potrzeba, to trzeba ją zaspakajać. Jeżeli nie mogę zaspokajać tych potrzeb konstruktywnie, to zaspokajam destrukcyjnie.
R.N.: - Czyli mogą sięgać po alkohol, po narkotyki.
Z.M.: - Tak. Czyli można powiedzieć, że alkohol i narkotyki, w ogóle substancje psychoaktywne, mogą stać się sposobem na próbę poprawy nastroju.
Pierwsza rozmowa: Brak aktywności fizycznej = ryzyko chorób sercowo-naczyniowych
Druga rozmowa: Brak higieny cyfrowej = ryzyko uzależnienia behawioralnego
oprac. WG