Nauka mówi: Ziemia z kosmosu

W lipcu gościem odcinka z serii „Nauka Mówi” - rozmów Hevelianum z naukowcami i popularyzatorami nauki - była Ewa Grabska-Szwagrzyk, która w swojej pracy naukowej wykorzystuje obrazy satelitarne w analizowaniu różnych cech lasów.
19:32
2021-07-14
Produkcja:

Hevelianum

Kategoria: Edukacja
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

„Nauka Mówi” to comiesięczne rozmowy-wywiady z naukowcami, ekspertami i popularyzatorami nauki o jej wpływie na otaczającą nas rzeczywistość, o szansach i możliwościach, jakie kryją się w rozwoju nauki i techniki oraz o zagadnieniach ważnych społecznie. Cykl organizowany jest przez Hevelianum.

Odcinek "Ziemia z kosmosu" był okazją do obserwowania naszej planety i życia na niej z lotu satelitów. Magdalena Maszewska, astronomka Hevelianum, zapytała rozmówczynię, Ewę Grabską-Szwagrzyk, czy widoki z kosmosu mogą nas zmobilizować do dbania o naszą planetę. 

Ewa Grabska-Szwagrzyk jest doktorantką geografii na Uniwersytecie Jagiellońskim i pracuje na Wydziale Leśnym Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. W swojej pracy naukowej wykorzystuje obrazy satelitarne w analizowaniu różnych cech lasów, takich jak skład gatunkowy, wiek, czy zmiany zdrowotne. Obrazy satelitarne i ich wykorzystanie jest też jej pasją - prowadzi na Facebooku fanpage „Polska z Sentinela”. 

Sentinel (ang. wartownik) to seria satelitów Europejskiej Agencji Kosmicznej, które systematycznie obrazują powierzchnię naszej planety. Dostarczają one wysokorozdzielczych zobrazowań w krótkich odstępach czasu, co pozwala na analizę zmian środowiska. Co więc można zobaczyć na obrazach satelitarnych, czego nie widać z Ziemi? 

Premiera odcinka odbyła się w środę, 14 lipca 2021 roku.

oprac. WG

 

Więcej z: Edukacja