„Nauka Mówi”: rozmowa „A to zaraza! O epidemiach w historii”

O epidemiach ich znaczeniu dla społeczeństw na przestrzeni dziejów - rozmawiano w lutowym odcinku cyklu „Nauka Mówi”. Gośćmi dr Jana Daniluka byli dr Iwona Janicka i dr Piotr Paluchowski.
1:11:25
2022-02-24
Produkcja:

Hevelianum

Kategoria: Edukacja
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

„Nauka Mówi” to cykl comiesięcznych rozmów o wpływie nauki na otaczającą nas rzeczywistość, o szansach i możliwościach, jakie kryją się w jej rozwoju oraz o zagadnieniach ważnych społecznie. Cykl rozpoczął się we wrześniu 2020 roku. 

Hevelianum, organizator cyklu, w 2022 roku poszerza formułę „Nauki Mówi”. Do rozmów dołączą debaty o roli historii w rozwiązywaniu problemów współczesnego świata i o literaturze, która wspiera naukę w wyjaśnianiu zmian klimatycznych. Każde z omawianych co miesiąc zagadnień będzie miał swojego opiekuna merytorycznego z Hevelianum, który jednocześnie wcieli się w rolę moderatora rozmowy.

Pierwsza debata 2022 roku miała swoją premierę 24 lutego. Temat: "A to zaraza! O epidemiach w historii".

Jak dawniej rozprzestrzeniały się choroby? Jakimi metodami starano się z nimi walczyć? Jaki wpływ na historie poszczególnych miast czy regionów miały epidemie, a jaki mają dziś? Czy, a jeśli tak, to czy jakieś ślady po dawnych epidemiach przetrwały w przestrzeni publicznej, w kulturze czy pamięci? Czy epidemie czegoś nas – jako społeczeństwo – nauczyły?

Na te i inne pytania starali się odpowiedzieć zaproszeni goście Hevelianum: dr Iwona Janicka - historyczka z Uniwersytetu Gdańskiego oraz dr Piotr Paluchowski - historyk z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. W rolę moderatora wcielił się dr Jan Daniluk.

oprac. WG

 

Więcej z: Edukacja