"Nauka Mówi": Literatura z klimatem, czyli co warto czytać

Nauka mówi również językiem literatury. Co czytać i oglądać, aby przygotować się na to, co przynosi ze sobą zmiana klimatu? We worek, 19 kwietnia, w cyklu „Nauka Mówi” gościnią Maxa Rykaczewskiego i Elżbiety Rutkowskiej była dr Monika Żółkoś z Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego.
55:10
2022-04-19
Produkcja:

Hevelianum

Kategoria: Edukacja
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

„Nauka Mówi” to cykl comiesięcznych rozmów o wpływie nauki na otaczającą nas rzeczywistość, o szansach i możliwościach, jakie kryją się w jej rozwoju oraz o zagadnieniach ważnych społecznie. Cykl rozpoczął się we wrześniu 2020 roku. 

W rzecim spotkaniu 2022 roku - 19 kwietnia - tematem rozmowy była literatura z klimatem. Uczesnicy spokania zastanawiali się co czytać i oglądać, aby przygotować się na to, co przynosi ze sobą zmiana klimatu. 

Rozmowę poprowadzili dr Max Rykaczewski z Hevelianum - doktor nauk ścisłych i przyrodniczych, botanik i ilustrator naukowy, główny specjalista ds. edukacji ekologicznej w Hevelianum (zajmuje się promowaniem ochrony przyrody i idei zrównoważonego rozwoju), i Elżbieta Rutkowska ze Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście - orędowniczka spójności społecznej oraz równego traktowania także istot nieludzkich i świata roślin.

Gościnią była dr Moniks Żółkoś, literaturoznawczyni z Uniwersytetu Gdańskiego, która w swojej pracy naukowej zajmuje się szeroko rozumianym postantropocentryzmem, ze szczególnym uwzględnieniem Animal Studies.

oprac. WG

 

Więcej z: Edukacja