„Nauka Mówi”: Jan Heweliusz jako astronom, rajca miejski i dyplomata

Z jakiej rodziny pochodził Jan Heweliusz i jak udało mu się zdobyć wykształcenie? Jak wyglądały jego relacje z innymi przedstawicielami świata nauki? W jaki sposób zdobywał fundusze na swoje badania? W listopadowym odcinku cyklu „Nauka Mówi” gościem był dr hab. Igor Kraszewski, prof. UAM - historyk z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
11:16
2021-11-30
Produkcja:

Hevelianum

Kategoria: Edukacja
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

„Nauka Mówi” to comiesięczne rozmowy-wywiady z naukowcami, ekspertami i popularyzatorami nauki o jej wpływie na otaczającą nas rzeczywistość, o szansach i możliwościach, jakie kryją się w rozwoju nauki i techniki oraz o zagadnieniach ważnych społecznie. Cykl organizowany jest przez Hevelianum.

W kolejnym odcinku z cyklu „Nauka Mówi”, Magdalena Maszewska, astronomka Hevelianum, przyjrzała się postaci patrona instytucji i jego pozaastronomicznej działalności.

Jej gościem był dr hab. Igor Kraszewski, prof. UAM - historyk z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, który w swoich badaniach zajmuje się przede wszystkim historią nowożytną, zwłaszcza stosunkami polsko-francuskimi w XVI i XVII wieku, genealogią dynastyczną i szlachecką, historią ustroju oraz stosunków między dworem a szlachtą. Jest autorem wielu publikacji w języku angielskim i francuskim, a także polskiego przekładu książki pt. „Jan Heweliusz i jego czasy” autorstwa prof. Chantal Grell. We wrześniu 2020 roku został konsulem honorowym Francji w Poznaniu.

Premierowa emisja odcinka odbyła się we wtorek, 30 listopada. 

oprac. WG

 

Więcej z: Edukacja