Letnie Wieczory u Mennonitów 2023. Konstanty Wileński

W wakacje 2023 roku odbyło się dziewięć koncertów z cyklu IV Letnie Wieczory u Mennonitów. Jesienią 2023 roku koncerty były retransmitowane na YouTube Cappelli Gedanensis i www.gdansk.pl. W dniu 9 listopada usłyszeliśmy mistrza fortepianu Konstantego Wileńskiego.
53:39
2023-11-09
Produkcja:

Cappella Gedanensis

Kategoria: Kultura i rozrywka
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

Cykl koncertów IV Letnie Wieczory u Mennonitów odbywał się w sali koncertowej Cappelli Gedanensis przy ul. Mennonitów 2a w Gdańsku z udziałem polskich i zagranicznych wokalistów i instrumentalistów. Nie zabrakło wybitnych osobistości, jak i utalentowanych młodych artystów. 

W dniu 20 lipca odbył się koncert "Od klasyki do jazzu". Na fortepianie zagrał Konstanty Wileński. Retransmisja online odbyła się 9 listopada na YouTube Cappelli Gedanensis oraz na www.gdansk.pl.

W programie koncertu:

  • F. Chopin „Mazurek” C-Dur, op.67 Nr 3
  • F. Chopin „Mazurek” g-moll, op.67 Nr 2
  • F. Chopin „Walc” As-Dur, op.69 Nr 1
  • K. Wileński “Wariacje na temat Paganiniego” (temat i wariacja Nr1)
  • R. Schumann / K.Wileński “Traumerei”
  • K. Wileński “Ukrainian Folk Song”
  • . Mayboroda “Pisnea Pro Rushnyk”(Moja matko, ja wiem…) opr. K.Wileński)
  • K. Wileński “Niebiańskie wspomnienia”
  • K. Wileński “Blues”
  • F. Waller “Ain’t Misbehavin”
  • T. Monk “Around Midnight”
  • A. Tsfasmann “Unhappy Meeting”
  • J. Kosma “Autumn Leaves”
  • J. McHugh “I Can’t Give You Anything But Love”
  • Bis: a) Sweet Georgia Brown (M.Pincard & B.Bernie)
  • Bis: b) Wariacja n.t. Ragtime(ów) Joplina (K.Wileński)

 

Więcej o artyście

KONSTANTY WILEŃSKI (fortepian) - pochodzi z rodziny inteligencji kijowskiej o głębokich tradycjach muzycznych, goszczących i koncertujących wybitnych przedstawicieli rosyjskiego i światowego życia muzycznego. Jego dziadek kompozytor Ilia Wileński był pierwszym dyrektorem Filharmonii w Kijowie i jednym z założycieli 3 teatrów dramatycznych. Panującą w tym domu twórczą artystycznie atmosferę pogłębiały spotkania, koncerty a nawet ćwiczenia takich słynnych muzyków jak Wladimir Horowitz i Henryk Neuhaus. W domu dziadka gościła znakomita, słynna amerykańska tancerka Isadora Duncan.

Wychowany w duchu artystycznego klimatu domu rodzinnego Konstanty podjął naukę w Konserwatorium Kijowskim, które ukończył z wyróżnieniem. W tym okresie życia odbywał konsultacje z zakresu kompozycji z tak sławnymi postaciami jak: Rodion Szczedrin i Aram Chaczaturian. W 1978 roku ukończył w uczelni tej studia podyplomowe.

Od 1983 roku jako profesor Konserwatorium w Kijowie prowadził zajęcia z harmonii, orkiestracji i improwizacji. Jest kompozytorem i koncertującym pianistą. Posiada unikalny talent łączenia klasycznego i jazzowego wykonawstwa. Uprawia różne gatunki muzyki od wokalno-symfonicznej poprzez symfoniczną, kameralną do jazzowej.

Laureat wielu międzynarodowych festiwali muzycznych m.in. Polska Klasyka (Opole), Festiwal Muzyki Żydowskiej (Wielka Brytania, Izrael) – jako kompozytor, GOŁOSIJEWO 88 (Kijów, Ukraina), XI Międzynarodowy Moskiewski Festiwal, SOLO-DUO-TRIO (Kraków 1989), Festiwal Bethovena (Falsterbo, Szwecja 1998) - jako pianista. Ma w swoim dorobku dwanaście płyt z własnymi kompozycjami.

Atrakcyjność dorobku muzycznego Konstantego Wileńskiego polega na symbiozie muzyki klasycznej i jazzowej. W lipcu 2017 roku brał udział w międzynarodowym projekcie World Youth Choir. Laureat I (2018) i II (2020) nagrody w konkursie kompozytorskim na pieśń pasyjną w języku kaszubskim. Współpracuje z Polską Filharmonią Bałtycką, Cappellą Gedanensis, prezentuje wielkie organy w Archikatedrze Oliwskiej. Od 2020 roku pracuje jako asystent dyrygenta i akompaniator w Akademickim Chórze Uniwersytetu Gdańskiego.

 

Prowadzenie koncertu: Krzysztof Dąbrowski

Zdjęcia: Przemysław Niedźwiecki, Olaf Szczełuszczenko

Montaż: Przemysław Waszkiewicz

oprac. WG

Więcej z: Kultura i rozrywka