Letnie Wieczory u Mennonitów 2023. Paweł Zagańczyk i Andrzej Wojciechowski

W wakacje 2023 roku odbyło się dziewięć koncertów z cyklu IV Letnie Wieczory u Mennonitów. Jesienią 2023 roku koncerty były retransmitowane na YouTube Cappelli Gedanensis i www.gdansk.pl. W dniu 2 listopada wysłuchaliśmy Pawła Zagańczyka (akordeon) i Andrzeja Wojciechowskiego (klarnet).
1:15:20
2023-11-02
Produkcja:

Cappella Gedanensis

Kategoria: Kultura i rozrywka
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

Cykl koncertów IV Letnie Wieczory u Mennonitów odbywał się w sali koncertowej Cappelli Gedanensis przy ul. Mennonitów 2a w Gdańsku z udziałem polskich i zagranicznych wokalistów i instrumentalistów. Nie zabrakło wybitnych osobistości, jak i utalentowanych młodych artystów. 

W dniu 13 lipca odbył się koncert "Muzyczne portrety". Udział wzięli: Paweł Zagańczyk (akordeon) i Andrzej Wojciechowski (klarnet). Retransmisja online odbyła się 2 listopada na YouTube Cappelli Gedanensis oraz na www.gdansk.pl.

W programie koncertu:

  • Viacheslaw Siemionow – Suita Bułgarska cz. III
  • Leszek Kołodziejski – Anthil
  • Astor Piazzolla – Oblivion
  • Witold Lutosławski – Preludia taneczne
  • Paweł Zagańczyk - Tribute to Maciej Kosycarz
  • Andrzej Wojciechowski - Melandemik minimal zbójnicki
  • Krzesimir Dębski – Cantabile in h
  • George Gershwin – Summertime

Więcej o artystach

ANDRZEJ WOJCIECHOWSKI - klarnet. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie klarnetu prof. Bogdana Ocieszaka (dyplom z wyróżnieniem). W latach 2002-2003 studiował w klasie mistrzowskiej Joan Enric Lluna pod egidą hiszpańskiego Conservatori Superior De Musica w Castello. W jego dorobku znajdują się nagrody i wyróżnienia uzyskane w: Ogólnopolskich Przesłuchaniach Klas Instrumentów Dętych Drewnianych w Olsztynie (2002r.); Festiwalu Klarnetowym w Piotrkowie Trybunalskim (2003 i 2005 r.); VIII i IX Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie (2005 i 2006 r.); XIII Akademickim Konkursie Klarnetowym we Włoszakowicach (2006 r.); Międzynarodowym Konkursie Kameralnym w Oleśnicy (2006r.); Międzynarodowym Konkursie Kameralnym im. K. Bacewicza w Łodzi (2010), gdzie przyznano mu także nagrodę specjalną dla najlepszego klarnecisty konkursu; Malta International Music Competition (2014). Był dwukrotnym stypendystą Ministra Kultury oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia muzyczne. Jako solista koncertował w Niemczech, Monaco, Włoszech, RPA, Litwie, Czechach, Holandii, Anglii, Danii, Hiszpanii, Portugalii, Szwecji, USA, Kanadzie, Rosji, Chinach na Ukrainie oraz w wielu miastach Polski. W grudniu 2017 roku uzyskał tytuł doktora habilitowanego nauk muzycznych. Obecnie jest zatrudniony w Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku. Pierwszy klarnecista Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. F. Chopina w Gdańsku, z którą uczestniczył w wielu światowych tourné m. in. po Stanach Zjednoczonych i Chinach. Jest członkiem Polskiego Zespołu Basethornowego – unikatowego kwintetu, złożonego z wykładowców najważniejszych uczelni muzycznych w Polsce. Współtworzy również Gdańskie Trio Stroikowe. Jest Dyrektorem Artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Black Vinyl Classics.

PAWEŁ ZAGAŃCZYK - akordeon. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, którą ukończył z wyróżnieniem w klasie akordeonu prof. Krzysztofa Olczaka. Laureat ponad dwudziestu konkursów akordeonowych. Koncertuje w Polsce i Europie – występował na Litwie, Ukrainie, Słowacji, w Austrii, Chorwacji, Estonii, Finlandii, Hiszpanii, Szwecji, Niemczech, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. Koncertuje też na bandoneonie z niemieckiej manufaktury Uwe Hartenhauera. Współpracuje z muzykami jazzowymi (Adam Wendt, Krzesimir Dębski), zespołami wykonującymi muzykę współczesną w tym elektroniczną. Od kilku lat występuje w zespole wirtuoza skrzypiec Robiego Lakatosa. Jako założyciel kwartetu instrumentalnego Zagan Acoustic prezentuje kompozycje z pogranicza awangardy, jazzu i folku. Jest także autorem muzyki do spektakli teatralnych i słuchowisk radiowych. Zdobył wiele branżowych nagród: Zasłużony dla Kultury Polskiej, Pomorską Nadzieję Artystyczną przyznawaną przez Marszałka Województwa Pomorskiego, Nagrodę dla twórców kultury burmistrza miasta Pruszcz Gdański, Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury. Jest stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Pomorskiego, Prezydenta Miasta Gdańska, Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce. Jest wykładowcą w Akademii Muzycznej w Gdańsku gdzie kształci kolejne generacje młodych artystów, zwracając tym samym uwagę na wiele zagadnień z dziedziny sztuki.

 

Prowadzenie koncertu: Krzysztof Dąbrowski

Nagranie i montaż: Przemysław Waszkiewicz

Zdjęcia: Olaf Szczełuszczenko

oprac. WG

Więcej z: Kultura i rozrywka