Gdańskie Biennale Sztuki 2020 - oprowadzanie po Gdańskiej Galerii Miejskiej 2

Gdańska Galeria Miejska organizowała wirtualne oprowadzania kuratorskie z okazji Gdańskiego Biennale Sztuki 2020, które w GGM zagościło już po raz szósty. Prace artystów można było oglądać m.in. w Gdańskiej Galerii Miejskiej 2. Oprowadzanie odbyło się 5 lutego 2021 roku.
15:37
2021-02-05
Produkcja: Gdańskie Centrum Multimedialne
Kategoria: Kultura i rozrywka
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

Gdańska Galeria Miejska organizowała wirtualne oprowadzania kuratorskie z okazji Gdańskiego Biennale Sztuki 2020, które w GGM zagościło już po raz szósty.

Biennale to okazja, aby zaprezentować jednocześnie twórczość kilkudziesięciu artystów mieszkających i tworzących w województwie pomorskim. Ta twórcza konfrontacja różnych postaw artystycznych, technik a także reprezentantów różnych pokoleń ma w założeniu ożywienie oraz integrację środowiska twórców. Tak duże spektrum prezentacji najnowszych, najczęściej premierowych prac jest też doskonałą okazją do uchwycenia najświeższych tendencji i kierunków w sztukach wizualnych uprawianych przez pomorskich artystów. Warto również zaznaczyć ogromne zainteresowanie widzów, które obserwowaliśmy przy poprzednich edycjach Biennale. Wspomniana już szeroko rozumiana różnorodność prezentowanych dzieł przekłada się także na zróżnicowanie odbiorców odwiedzających konkursową wystawę.

czytamy na stronie Gdańskiej Galerii Miejskiej.


Prace artystów można było zobaczyć, dzięki wirtualnym spacerom kuratorskim po wystawie Gdańskie Biennale Sztuki 2020, m.in. w Gdańskiej Galerii Miejskiej 2 przy ul Powroźniczej 13/15. Oprowadzanie odbyło się w piątek, 5 lutego. 


Artyści, których prace można oglądać w Gdańskiej Galerii Miejskiej 2:

TOMASZ KOPCEWICZ, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku; dyplom uzyskał w Pracowni Malarstwa prof. Włodzimierza Łajminga (2002) oraz Pracowni Intermediów prof. Witosława Czerwonki. Zajmuje się malarstwem i realizacją prac wideo. Punktem wyjścia dla jego prac malarskich są często banalne elementy pejzażu miejskiego, które jednak w sposób istotny wpływają na ludzkie zachowanie, np. kraty, bariery regulujące ruch uliczny czy charakterystyczny dla korporacyjnego open space'u labirynt pracowniczych boksów. Interesuje go obraz uchwycony między przedstawieniem a abstrakcją, w którym dominuje geometria. Od 2002 roku jest rezydentem działającej na terenach postoczniowych gdańskiej Kolonii Artystów, gdzie współtworzył artystyczną grupę Znajomi Znad Morza. Obecnie jest doktorantem na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

ALICJA KUBICKA, absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku; dyplom Powiększenie przygotowała pod opieką prof. Krzysztofa Gliszczyńskiego. W 2017 roku nominowana do udziału w konkursie Najlepsze Dyplomy ASP w gdańskiej Zbrojowni Sztuki; w tym samym roku zdobyła Grand Prix w konkursie „Świeża Krew” organizowanym przez Galerię Sztuki Socato we Wrocławiu. W 2019 roku zdobyła nagrodę w kategorii malarstwo podczas III Triennale Sztuki Pomorskiej w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie. Autorka czterech wystaw indywidualnych i uczestniczka kilku wystaw zbiorowych, m.in. w Gdańsku, Gdyni, Wrocławiu, Bydgoszczy i Warszawie. Od 2016 do 2019 roku rezydentka Kolonii Artystów – Dolne Miasto w Gdańsku.

NATALIA DOPKOSKA swoją przygodę z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku skończyła na Rynku Elbląskim, gdzie w 2019 roku odbył się pokaz jej malarstwa dyplomowego. Kiedy okazało się, że obchodzi urodziny tego samego dnia co Marylin Manson i DJ Bobo, zrozumiała, że kultura remiksu, którą posługuje się w swoich pracach, została jej po prostu przeznaczona. W wolnych chwilach zajmuje się malowaniem, wycinaniem rzeczy z papieru, przyklejaniem literek samoprzylepnych i Instagramem. W życiu wygrała tylko jeden ogólnopolski konkurs plastyczny – ten zatytułowany Moja podróż z Janem Pawłem II, gdzie narysowała siebie z papieżem w kosmosie. Prywatnie lubi długie spacery do Biedronki.

SYLWIA ZDZICHOWSKA w 2006 roku otrzymała dyplom oraz tytuł Artysty Plastyka o specjalności grafika warsztatowa. W 2014 roku zrealizowała program MOST na łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Malarstwa i Grafiki. W 2015 roku obroniła dyplom z malarstwa na gdańskiej ASP w pracowni prof. Teresy Miszkin. W 2016 roku otrzymała certyfikat międzynarodowej rezydencji Pienkow Artist Residency. Jest rezydentką Pracowni Szeroko Otwartej w Gdańsku. W 2018 roku rozpoczęła studia doktoranckie w dziedzinie sztuki plastyczne.

ZUZANNA SEWERYNA DOLEGA, absolwentka i doktorantka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie obecnie pracuje jako asystentka. Zajmuje się pirografią, rysunkiem, kolażem, tkaniną, miniaturami, tworzeniem instalacji artystycznych i projekcji analogowych. Od 2012 roku specjalizuje się w technice pirografii, którą łączy (zawsze) ze sztuką papieru, tkaniną artystyczną, instalacjami dla miejsca wykorzystującymi światło i grę cieni. Tworzy również monumentalne instalacje-wycinanki. Uczestniczka wielu wystaw i projektów artystyczno-badawczych o zasięgu krajowym i międzynarodowym.

PIOTR WYRZYKOWSKI, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku; dyplom uzyskał w Pracowni Intermedialnej „Pi” prof. Witosława Czerwonki. Performer, eksperymentator, scenograf filmowy. Twórca aplikacji mobilnych, wideo, performansów multimedialnych, instalacji interaktywnych, projektów internetowych, działań w przestrzeni publicznej. Jako performer debiutował w 1990 roku. W swoich ostatnich pracach skupiony na technologiach mobilnych i rozszerzonej rzeczywistości. Współzałożyciel i dyrektor artystyczny grupy CUKT (Centralny Urząd Kultury Technicznej) prekursorsko wykorzystującej zasięg Internetu do działań artystycznych (Kampania Prezydencka Wiktorii Cukt, 2001). Wyrzykowski należy do nielicznego grona polskich artystów, których twórczość stała się częścią kolekcji Museum of Modern Art w Nowym Jorku (Beta Nassau, 1993). Jego prace znajdują się również w innych kolekcjach i archiwach.

NATALIA MAGALSKA, absolwentka rzeźby na Wydziale Rzeźby i Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Uczestniczka licznych wystaw indywidualnych i zbiorowych. Laureatka m.in. Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w konkursie XI Najlepsze Dyplomy ASP, Nagrody CSW Łaźnia za pracę dyplomową Łódzka 5, Nagrody Rektora ASP we Wrocławiu podczas V Studenckiego Biennale Małej Formy Rzeźbiarskiej w Poznaniu (za pracę Dres), Grand Prix i Nagrody Publiczności w Konkursie Rysunkowym Przegrys. Zdobyła wyróżnienie podczas XVII Międzynarodowych Warsztatów Odlewniczych. Wielokrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezesa Rady Ministrów, Starosty Elbląskiego oraz Rektora ASP.

AGATA READ, absolwentka gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych (2006), gdzie obecnie pracuje nad doktoratem. Z wykształcenia architektka wnętrz, z pasji fotografka. Podnosiła kwalifikacje m.in. na Uniwersytecie Sussex i w ramach programu mentorskiego Sputnik Photos. W obszarze jej zainteresowań badawczych leżą związki fotografii, feminizmu i włókna, jak również proces interwencji w strukturę materialną fotografii.

KRZYSZTOF NOWICKI, absolwent Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku; dyplom obronił w pracowni prof. Teresy Miszkin (2013). Zdobywca Grand Prix w konkursie Artystyczna Podróż Hestii 2013, Grand Prix III Triennale Sztuki Pomorskiej (PGS Sopot), wyróżnienia honorowego w konkursie Fundacji im. F. Eibisch. Nominowany m.in. do 12. konkursu Gepperta (BWA Wrocław), do Nagrody Artystycznej UAP „Nowy Obraz/Nowe Spojrzenie”, Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców Kultury. Finalista konkursów „Promocje 2013” w Galerii Sztuki w Legnicy i „Świeża Krew” w Galerii Sztuki Socato we Wrocławiu. W 2014 roku przebywał na rezydencji artystycznej w Hong Kong Arts Centre. Jego prace znajdują się w kolekcjach Muzeum Narodowego w Gdańsku oraz Imago Mundi Luciano Benettona.

KRZYSZTOF GLISZCZYŃSKI, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku; dyplom uzyskał w pracowni prof. Kazimierza Ostrowskiego (1987). W pracy artystycznej zajmuje się malarstwem, rysunkiem, obiektem, wideo. Założyciel i w latach 1995-2002 współprowadzący Galerię Koło w Gdańsku. Tytuł profesora otrzymał w 2011 roku. Obecnie prowadzi III Pracownię Malarstwa na Wydziale Malarstwa gdańskiej ASP. Zdobywca stypendium Fundacji Pollock-Krasner w Nowym Jorku (2000), Stypendium Artystycznego Miasta Sopot (2017), Stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego (2020) oraz Stypendium Funduszu Popierania Twórczości ZAIKS Warszawa (2020). Laureat nagród wielu konkursów. W 2015 roku otrzymał odznakę honorową MKiDN „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

PAWEŁ BŁĘCKI, absolwent intermediów na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu oraz fotografii na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, doktorant Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Studiował archeologię i kulturoznawstwo na Uniwersytecie Gdańskim oraz fotografię w praskiej szkole filmowej FAMU. Autor obiektów i instalacji, które przygotowuje z materiałów pochodzących z odzysku, m.in. z plastiku zbieranego na trójmiejskich plażach. Pomysłodawca i inicjator działań partycypacyjnych. W swojej twórczości porusza tematy związane z masową produkcją przedmiotów, z rzemiosłem ludowym oraz z szeroko pojętym współtworzeniem. Współzałożyciel kolektywu Wspólnota Międzygatunkowa, współtwórca projektu artystyczno-badawczego Biuro Wspólnej Aktywności.

NATALIA HIRSZ, absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku; dyplom Ciała zaopiekowane przygotowała pod opieką prof. Jarosława Baucia, zaś aneks do dyplomu pt. Ogród rozkoszy w pracowni prof. Aleksandra Widyńskiego. Autorka wystaw indywidualnych, m.in. WaltFreud, Galeria Żak, Gdańsk (2019) oraz współautorka wystaw zbiorowych, m.in. Zmierzch Antropocenu, Zbrojownia Sztuki, Gdańsk (2020).

MARIANNA GRABSKA, absolwentka Wydziału Rzeźby i Intermediów gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Tworzy rzeźby, obiekty, instalacje. Zajmuje się sztuką społecznie zaangażowaną. Laureatka stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2018). W 2019 roku w ramach organizowanego przez BWA Wrocław Studia Mistrzów z Joanną Rajkowską rozpoczęła projekt Nagi Nerw. Tworzenie intermedialnych realizacji to dla Grabskiej najłatwiejsza forma wypowiedzi oraz sposób na zamykanie kolejnych etapów życia i komentowanie rzeczywistości. Jej prace stanowią aktualną puentą i puszczany w świat komentarz.

MATEUSZ PĘK od 2015 roku jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz opiekunem koła naukowego Wydziału Malarstwa. W 2018 roku obronił doktorat na Wydziale Malarstwa gdańskiej ASP. W swojej twórczości wykorzystuje różne media: wideo, instalację, obiekt, grafikę. Od 2009 roku realizuje cykl prac opartych na wizerunkach fotelów biurowych i krzeseł. Brał udział m.in. w następujących wystawach: Asteizm – żart w sztuce, CSW Zamek Ujazdowski (2007); European Attitude, Zendai MoMA, Szanghaj, Chiny (2008); Moving silence, Instytut Goethego, Ateny, Grecja (2012); HANSEvideoart, Kunsthalle St. Annen, Lubeka, Niemcy (2014); Cud awangardy, Galeria XX1, Warszawa (2018).

SYLWIA JAKUBOWSKA-SZYCIK, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie obecnie prowadzi Pracownię Podstaw Rysunku na Wydziale Rzeźby i Intermediów. Zajmuje się rzeźbą, tkaniną i rysunkiem, tworzy obiekty i instalacje. W swoich realizacjach artystka posługuje się zwykle zużytymi codziennymi przedmiotami, wykorzystuje tworzywo z odzysku. Możliwość wpisywania wieloelementowych realizacji w różne konteksty postrzega jako jeden z ważniejszych aspektów tworzenia. Jej prace to odpowiedź na otaczającą ją rzeczywistość – na to, co widzi, czego słucha, co przeżywa. Swoje podejście nazywa „strategią praktycznej codzienności”.

WOJCIECH KONIUSZEK, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku; dyplom z malarstwa uzyskał w pracowni prof. Macieja Świeszewskiego (2002). W pracy artystycznej zajmuje się malarstwem, linorytem oraz malarstwem ściennym. Prace Koniuszka pokazywane były w ramach siedmiu wystaw indywidualnych oraz szeregu wystaw zbiorowych w kraju i za granicą. W 2019 roku obraz artysty wziął udział w wystawie Młode Malarstwo Polskie w Muzeum Narodowym w Gdańsku.

KAMIL KAK, absolwent Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku; dyplom uzyskał w Pracowni Litografii dr. Łukasza Butowskiego (2018 i 2020). W swojej praktyce artystycznej eksploruje tematy socjopolityczne i społeczne. Komentuje aktualną sytuację polityczną w Polsce i Europie oraz dokonującą się w ostatnich latach radykalną zmianę dyskursu. Pracując w obrębie grafiki warsztatowej i fotografii, wykorzystuje głównie media drukowane. Artystę interesuje poszerzanie pola odbitki graficznej i świadome użycie jej reprodukowalności.

PATRYCJA ORZECHOWSKA, absolwentka grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz Interdyscyplinarnych Studiów Doktoranckich Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Artystka sztuk wizualnych, autorka książek artystycznych. Zajmuje się fotografią, kolażem, ceramiką, instalacją, zbieractwem i grafiką użytkową. Wielokrotna stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Pomorskiego i Prezydenta Miasta Gdańska. Laureatka Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury (2020). Jej prace były prezentowane na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych, znajdują się w kolekcjach prywatnych i publicznych. Założycielka wydawnictwa JAMI Issue.

oprac. WG

 

Więcej z: Kultura i rozrywka