Gdańsk zamawia 170 tys. maseczek. Trafią do seniorów i innych potrzebujących

W środę, 15 kwietnia o godz. 13 odbyła się kolejna wirtualna konferencja prasowa, w której udział wezieli Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska i Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu.
35:52
2020-04-15
Produkcja: Gdańskie Centrum Multimedialne
Kategoria: Puls miasta
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

W środę, 15 kwietnia odbyła się wirtualna konferencja prasowa z udziałem prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz oraz zastępcy prezydent ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu Piotra Borawskiego. Podczas briefingu przedstawiona została aktualna sytuacja w Gdańsku w związku z pandemią koronawirusa.


- Dziękuję gdańszczanom za dyscyplinę w czasie świąt. Nie zamykaliśmy cmentarzy ani lasów komunalnych, i w tych wszystkich miejscach gdańszczanie zachowywali się bardzo odpowiedzialnie - podkreśliła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. - Nie zostały odnotowane żadne większe zgromadzenia. Policja i straż miejska jedynie parokrotnie interweniowały w sytuacjach, kiedy kilka czy kilkanaście osób się zebrało w parkach lub innych miejscach publicznych, ale to były odosobnione przypadki. Za tę odpowiedzialność jestem wam bardzo wdzięczna.

Prezydent odniosła się do informacji otrzymanej z jednego z domów społecznych w Gdańsku, w którym odnotowano przypadek zachorowania - dotyczy jednej z osób z personelu.
- Wdrożyliśmy wszystkie, przygotowane wcześniej, procedury. Zarówno pensjonariusze, jak i pracownicy, zostaną przebadani na obecność wirusa. Przypomnę, że Miasto Gdańsk we współpracy Saur Neptun Gdańsk zakupiło 2 tysiące testów, które zostały rozdysponowane na potrzeby ochrony zdrowia w Gdańsku, ale także na potrzeby domów społecznych.

Prezydent Dulkiewicz przypomniała, że od czwartku, 16 kwietnia, obowiązkowe jest zasłanianie twarzy i ust w przestrzeni publicznej za pomocą maseczki jednorazowej lub wielokrotnego użytku, chustki lub szalika, innych elementów odzieży. Miasto pomoże w tej kwestii najbardziej potrzebującym.
- Złożyliśmy zamówienie na 170 tysięcy jednorazowych maseczek sterylnych i niesterylnych dla służby zdrowia oraz 4 tysiące maseczek szytych, które zostaną przekazane przez Gdańskie Centrum Wolontariatu osobom najbardziej potrzebującym, najuboższym i seniorom. Dystrybucja zacznie się od jutra.
Jednocześnie Aleksandra Dulkiewicz zaapelowała, by w miarę możliwości jednorazowe maseczki pozostawić medykom.
- Zachęcam, by korzystać z wielorazowych maseczek, oraz by zasłaniać twarz szalikiem lub innym materiałem, a maseczki jednorazowe zostawić dla tych, którzy ich bardziej potrzebują. Mam tu na myśli służbę zdrowia, osoby odwiedzające chorych, pracujące w hospicjach czy domach opieki społecznej.
W przypadku noszenia maseczek, ważne jest, by wiedzieć, jak prawidłowo je zakładać, nosić i ściągać - podobnie jest w przypadku rękawiczek jednorazowych. Miasto Gdańsk przygotowało film instruktażowy, który w przystępny sposób pokazuje, jak uniknąć błędów w tym zakresie. Film będzie dostępny w internecie, m.in. w mediach społecznościowych Miasta.

- Wspólnie z Fundacją Gdańską i innymi partnerami uruchomiliśmy platformę gdanskpomaga.pl. To miejsce, w którym wszyscy możemy zadeklarować pomoc - finansową, materialną, czy czas i umiejętności, jako wolontariusze. Jednocześnie ci, którzy tej pomocy potrzebują, mogą się rejestrować i zgłaszać, jakiej pomocy potrzebują. Postaramy się wszystko zrealizować - obiecuje prezydent.

Trwa akcja pozyskiwania komputerów od darczyńców dla potrzebujących uczniów.
- Od prywatnych inwestorów udało nam się pozyskać 140 zestawów komputerowych i 105 zestawów używanego sprzętu - raportuje prezydent. - Zachęcam, by zgłaszać się w tej sprawie na platformie gdanskpomaga.pl - jest tam specjalna zakładka dotycząca sprzętu komputerowego.

Zastępca prezydent ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu Piotr Borawski przedstawił cotygodniowy raport z Gdańskiego Urzędu Pracy, dotyczący sytuacji na rynku pracy.

- Urząd skupia się obecnie na wsparciu przedsiębiorców i składanych przez nich wnioskach o pożyczkę z tytułu Tarczy Antykryzysowej. Do 14 kwietnia takich wniosków spłynęło 1710. Dokonaliśmy prawie 300 wypłat na kwotę niemal 1,5 miliona złotych. Wczoraj otrzymaliśmy decyzję z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, przyznającą nam kolejny 1 mln 700 tys. złotych na mikropożyczki dla przedsiębiorców w wysokości do 5 tys. złotych. Dyrektor Gdańskiego Urzędu Pracy wystąpił do ministerstwa  także o kolejne środki w kwocie 4 mln złotych.

Borawski przypomniał, że 15 kwietnia GUP rozpoczął przyjmowanie wniosków na kolejne formy wsparcia dla przedsiębiorców (dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników i należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenie społeczne, dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dla przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną, niezatrudniającą pracowników.) Ubiegać się można także o dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz składek na ubezpieczenie społeczne dla organizacji pozarządowych i podmiotów, o których mowa w ustawie o działalności pożytku publicznego i wolontariacie.

- Gdański urząd 14 kwietnia wystąpił o kwotę ponad 10 mln złotych na te działania - powiedział Borawski.

Jeśli chodzi o wnioski o rejestrację bezrobotnych - tych w okresie od 1 do 14 kwietnia wpłynęło 385. Jak poinformował prezydent, to nieznaczny wzrost, w porównaniu do kwietnia z. r. W marcu wpłynęło 889 wniosków.

- Spadek odnotowujemy, jeśli chodzi o liczbę świadczeń o powierzenie pracy cudzoziemcom. W lutym było ich 5857, w marcu 3844, a przez pierwsze dwa tygodnie kwietnia jedynie 723 - dodał Borawski.

Spadek widoczny jest też w liczbie wniosków o zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemców - z 164 w marcu, do 25 w pierwszej połowie kwietnia.  Od czasu ostatniego raportu nie ma nowych wniosków o zwolnienia grupowe. Mniej jest ofert nowych miejsc pracy - w marcu do GUP zgłoszono 476 takich ofert, a przez pierwsze dwa tygodnie kwietnia - 123.

Borawski przedstawił też aktualną sytuację w komunikacji miejskiej. Gdańszczan czekają zmiany, w związku z przebudową skrzyżowania Podwala Przedmiejskiego i ulicy Łąkowej.

- Od 21 kwietnia na okres około 2 tygodni zostanie wstrzymany ruch tramwajów od Węzła Unii Europejskiej do dzielnicy Stogi. Tramwaje linii 8 i 9 od strony Wrzeszcza zostaną skrócone do centrum, a między Dworcem Głównym a dzielnicą Stogi pojadą autobusy zastępczej linii T8. Średnia częstotliwość tych autobusów w godzinach szczytu przewozowego będzie wynosiła 5-6 minut, najbardziej obciążone kursy w godzinach szczytu porannego zostaną obsłużone przez dwa autobusy jednocześnie. 

Podczas konferencji nie zabrakło tematu zbliżających się wyborów prezydenckich. Dziennikarze pytali m. in. o braki w obwodowych komisjach wyborczych.
Aleksandra Dulkiewicz:
-  Wystąpiłam do komisarza wyborczego w Gdańsku z informacją, że 75 procent z 200 zaplanowanych obwodowych komisji nie ma siedziby, ponieważ szkoły są zamknięte, a kadra zajęta organizacją nauki zdalnej. Komisarz odpowiedział, że nic takiego się nie dzieje i należy przygotować siedziby. Dziś (15 kwietnia) opublikowałam listę obwodowych komisji z wyraźnym zaznaczeniem, które są tylko adresami, w których wybory się nie odbędą.
Prezydent podkreśliła, że termin kompletowania składów komisji został przedłużony do czwartku (17 kwietnia). Do 15 kwietnia na ponad 2 tys. osób potrzebnych w komisjach zgłosiło się 964 chętnych: - Będzie kłopot z organizacją wyborów nie tylko ze względu na brak siedzib komisji, ale także ze względu na braki minimalnego składu, na Przymorzu na przykład do pracy w jednej z komisji zgłosił się jeden chętny - tłumaczyła Aleksandra Dulkiewicz. -  Nikt nas, samorządów, nie zwolnił z kalendarza wyborczego, komisarz wyborczy w Gdańsku także musi je szykować, tak jakby nikt nie widział sytuacji zdrowotnej w Polsce i Gdańsku.

Na pytanie o straty w budżecie miasta spowodowane epidemią, Aleksandra Dulkiewicz odpowiedziała: - Na spotkaniu z samorządowcami premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że spodziewa się ponad 10 proc. utraty przychodów do budżetu państwa, podobną miarę pewnie trzeba przyłożyć także do budżetów samorządów. 
Prezydent przypomniała, że póki co Gdańsk koncentruje się na ścinaniu wydatków bieżących o 15 proc., a wszystkie wydziały urzędu i instytucje do 17 kwietnia mają czas by plany takich cięć przedstawić.

Na pytanie czy Gdańsk wzorem Krakowa zdecyduje się na wyłączenie oświetlenia miasta po północy, z-ca prezydent Piotr Borawski odpowiedział, że nie ma takich planów ze względów bezpieczeństwa, natomiast:
- Już 30 marca Gdański Zarząd Dróg i Zieleni do odwołania wyłączył całkowicie 19 miejskich iluminacji, a w przypadku 26 skrócił czas podświetlenia. Obecnie rozważamy wyłączenie oświetlenia terenów zielonych, które nie pełnią funkcji komunikacyjnych.

Agata Olszewska
Izabela Biała
 

Więcej z: Puls miasta