Brak poczucie bezpieczeństwa, rosnące napięcie, lęk, samotność, brak perspektyw, stagnacja, bunt, ale również ciekawość, jaki obraz wyłoni się po czasie bezruchu - uczucia, które towarzyszą nam od wybuchu pandemii stały się również zaczynem dla pomysłu zorganizowania przez Instytut Kultury Miejskiej wystawy “Gdańsk 2020” - artystycznego zapisu stanu rzeczy, który nas wszystkich zaskoczył. Jaki obraz wyłania się z artystycznych prac?
- Być może nieco narzucilliśmy pewną narrację określając w kryteriach, że prace mają odnosić się do trudnej sytuacji, w której znaleźli się artyści, czy może były to zdecydowanie dominujące uczucia, ale izolacja i niepokój bardzo mocno w nich wybrzmiewają - mówi Aleksandra Szymańska, dyrektorka IKM.
Chociaż prace zbierane były od 12 kwietnia, daty ogłoszenia konkursu, przez zaledwie dwa tygodnie, do IKM napłynęło aż 437 propozycji. Z nadesłanych materiałów, jury wyłoniło 50 dzieł, które prezentowane są od wczoraj na platformie www.gdansk2020.eu.
W środę wieczorem, 3 czerwca, wystawę otworzyła, również nietypowo, bo łącząc się online - prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.
- Czas, w którym byliśmy, jesteśmy i pewnie jeszcze będziemy, każdemu z nas przynosi różne zmiany, ale ludzie o takiej wrażliwości jak artyści, potrafią to opisać jak mało kto - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz. - W różny sposób mogą próbować nazwać to, co nam się przydarzyło. Mam nadzieję, że wystawa ucieszy, zachęci nas do refleksji i zadumy, bo taką rolę w naszym życiu pełni sztuka.
Prezydent Gdańska zaprosiła do odwiedzin wszystkich na całym świecie, bo wystawa dostępna jest online 24 godziny na dobę.
- Nie ma wystawy bez podziękowań - dodała Aleksandra Szymańska przekazując je wszystkim artystom, którzy zdecydowali się zgłosić w niej swój udział. - Wiemy że nic w przygotowaniu tej wystawy nie było standardowe, nie była to wystawa budowana na koncepcie kuratorskim, nie w takim czasie, bez może takiego namysłu, który powinien wystawę poprzedzić, nie mniej bardzo dziękuje za ten odzew i za to ogromne zaufanie, bo tak to traktujemy, oraz za szczerość i spontaniczność prac, które do nas przyszły.
Wystawa jest również formą wsparcia dla artystów w czasie pandemii. Na honoraria dla twórców IKM przeznaczył 100 tys. zł ze środków na zaplanowane przez instytucję wydarzenia, które nie mogły bądź nie mogą się odbyć z powodu zalecanej izolacji, tak jak na przykład Opera na Targu Węglowym.
Wystawę oglądać można na stronie www.gdansk2020.eu. Na spacer i kontemplację prac w wirtualnej przestrzeni mamy czas do połowy września.