"Czas globalizacji. Europa w obronie obywateli". Pierwsza cyklu debat europejskich zorganizowanych przez ECS

Patrycja Medowska, Katarzyna Szymielewicz, Edwin Bendyk i Jacek Kołtan dyskutowali podczas debaty online "Czas globalizacji. Europa w obronie obywateli", którą zorganizowało Europejskie Centrum Solidarności. Była ona pierwszą z cyklu zatytułowanego „Europa na nowe czasy”. Transmitowaliśmy ją na żywo, ale zachęcamy do obejrzenia zapisu całego spotkania.
48:50
2020-05-08
Produkcja: Gdańskie Centrum Multimedialne
Kategoria: Puls miasta
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Unia Europejska staje się dziś głównym aktorem na scenie światowej polityki, który ma szansę sprostać wyzwaniom gospodarczym, politycznym i technologicznym. Uruchamiane na ogromną skalę programy pomocowe, by ustabilizować sytuację ekonomiczną, to tylko jeden z efektów jej działań. Przed nią także wprowadzenie wysokich standardów technologicznych w walce z koronawirusem i ochrona prawa do prywatności w świecie Internetu. Dyskusja na ten temat trwa we wszystkich państwach wspólnoty.

W piątek, 8 maja o g.18.00 w ECS odbyła się debata "Czas globalizacji. Europa w obronie obywateli". Spotkanie prowadzone było online, a uczestniczyli w nim: Edwin Bendyk, dziennikarz, zajmuje się tematyką cywilizacyjną i wpływem techniki na życie, dr Jacek Kołtan, filozof i politolog z ECS, Patrycja Medowska, animatorka społeczna z ECS oraz Katarzyna Szymielewicz, prawniczka, współzałożycielka i prezeska Fundacji Panoptykon.

- Pandemia zmienia nie tylko nasze życie codzienne, ale zmusza do przedefiniowania europejskiej współpracy. Przywrócenie granic państw narodowych na potrzeby walki z globalnym zagrożeniem było doraźną reakcją państw członkowskich. Bez nowej jakości współpracy w Europie trudno wyobrazić sobie przyszłość i bezpieczeństwo obywateli – uważa prowadzący dyskusję dr Jacek Kołtan w zaproszeniu do debaty.

Słowo wstępne wygłosił Basil Kerski, dyrektor ECS.
 

- 9 maja to Dzień Unii Europejskiej. 50 lat temu minister spraw zagranicznych Francji Robert Schuman uznał, że zamiast wojny trzeba postawić na współpracę. Przedstawił wizję Wspólnoty Węgla i Stali, która narodziła się dwa lata później. Mam jednak wrażenie, że pierwszą reakcją na pandemię był okrutny nacjonalizm, rasizm. Zamknęliśmy się w naszych rodzinach, w naszych małych państewkach, ale czy to jest ta odpowiedź na wyzwania? Czy nie potrzebujemy więcej braterstwa, więcej solidarności? Jak to zrobić, żeby zachować demokrację, zachować globalizację, ale żeby była bardzie bezpieczna – powiedział na wstępie debaty Basil Kerski.

Czytaj też: Gdańsk w barwach i dźwiękach Europy - w sobotę obchodzimy Dzień Unii Europejskiej


Ograniczenie manipulacji życiem politycznym poprzez algorytmy i uregulowanie działań wielkich koncernów cyfrowych, kiedy życie społeczne przenosi się do Internetu, a także stawienie czoła nurtom populistycznym i rosnącemu nacjonalizmowi - oto wyzwania dla Europy na nowe czasy, o których rozmawiano podczas debaty z ekspertami.
Dyskusję można było śledzić na żywo na gdansk.pl, a także na facebookowych profilach ECS i gdansk.pl.


Kolejna debata w ECS zatytułowana „Czas wyborów. Jakiej Europy potrzebujemy?” odbędzie się w niedzielę 10 maja o godz. 17.00. Również będzie transmitowana na gdansk.pl. Zaproszenie do rozmowy przyjęli Aleksander Kwaśniewski, były prezydent RP, Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, prof. Jerzy Hausner, ekonomista, polityk, a także były wicepremier, który reprezentuje Open Eyes Economy Summit, Sylwia Gregorczyk-Abram,  adwokatka i działaczka społeczna, współtwórczyni inicjatywy Wolne Sądy, Basil Kerski / menedżer kultury, ekspert polityki międzynarodowej, ECS. Spotkanie poprowadzi Tomasz Lis, redaktor naczelny tygodnika Newsweek.

 

 

Więcej z: Puls miasta