AktywnaSzkoła - zaInvestuj w swoje zdrowie! - to projekt edukacyjny Stadionu Gdańsk realizowany we współpracy z Miastem Gdańsk oraz InvestGDA, składający się z 5 lekcji online, do których zaproszono znanych, byłych i aktualnych, trójmiejskich sportowców.
Każdą lekcję prowadzi Przemysław Staroń, uhonorowany tytułem Nauczyciela Roku 2018 oraz finalista Global Teacher Prize 2020, jeden z prekursorów wykorzystywania mediów społecznościowych w polskiej edukacji.
Emisja pierwszej lekcji odbyła się we wtorek, 9 marca. Gośćmi byli Dominika Domi Peszel oraz Flávio Paixão.
Dominika Domi Peszel jest profesjonalną tancerką, dyplomowaną instruktorką i choreografką, swój warsztat doskonaliła w USA, jest półfinalistką czwartej edycji programu Mam Talent. Prowadzi studo tańca w Gdańsku.
Flavio Paixao - Portugalczyk, piłkarz Lechii Gdańsk i kapitan zespołu, najskuteczniejszy obcokrajowiec w historii polskiej ekstraklasy, zdobywca Pucharu Polski i Superpucharu Polski w 2019 roku.
Tematem lekcji były cel i motywacja.
Goście opowiadali o początkach swojej przygody z tańcem i piłką nożną. O tym co ich mobilizowało o motywowało.
- Pochodzę z małej miejscowości i wiem, że nie ma rzeczy niemożliwych - zaznaczała Dominika Peszel. - Swoją ciężką pracą, determinacją, poświęceniem znaleźliśmy się z Flavio tutaj, gdzie jesteśmy.
- Zaczynałem grać w piłkę nożną mając pięć lat. Cel, który miałem w głowie, to grać na jak najwyższym poziomie. Pamiętam, że każdego dnia graliśmy z przyjaciółmi na ulicy, w szkole. To były oczywiście inne czasy niż dziś. Dziś dziecko 5-, 6-, 10-letnie ma komputer, iphone, playstation - mówił z kolei Flavio Paixao i dodawał co jest ważne w osiągnięciu celu. - Musisz mieć motywację, ambicję. Musisz być głodny sukcesu każdego dnia, bo droga nie jest łatwa Ważne są koncentracja, pozytywne nastawienie, dyscyplina.
Zaproszeni mówili też, jak radzili i radzą sobie w czasach pandemii.
- Czasem na świat patrzymy, jak przez różowe okulary. Wynika to z tego, że i ja i Flavio doskonale wiemy co znaczy ciężka praca i co znaczy satysfakcja z osiągniętego celu i sukcesu. Jak przyszła pandemia, to musiałam zamknąć studio - przypomina Dominika. - To był moment, w którym albo można było usiąść z załamanymi rękoma i czekać na rozwój sytuacji, aż nam coś spadnie z nieba, albo zacząć działać. W moim studio tańca bardzo szybko przeszliśmy na lekcje online. Przez tydzień zbudowałam nowy grafik. Można było usiąść, narzekać i się martwić albo zacząć działać.
Prowadzący lekcję Przemek Staroń zapytał gości z jakim zwierzęciem kojarzy im motywacja.
Flavio odpowiedział natychmiast: - Rekin i lew.
Dominika nawiązała do słów chłopca mówiącego na początku lekcji: - Trzeba to (co się robi, czym się zajmuje - red.) po prostu lubić i to jest najważniejsza wewnętrzna motywacja. Chciałabym, żeby zrozumieli ją też rodzice, żeby dać dzieciom możliwość spróbowania i zdecydowania, czym chcą się zająć. Wówczas ta motywacja przyjdzie sama.
oprac. WG
ZOBACZ inne lekcje cyklu:
"W zdrowym ciele zdrowy duch" z Natalią Rykowską
"Pozytywne myślenie" - Adrianą Dadci-Smoliniec i Adamem Czyczelem
"Współpraca i rywalizacja" z Anną Rogowską i Karoliną Jaszczyszyn