80. rocznica I Masowej Zsyłki Polaków Na Sybir. Obchody w Gdańsku

Uroczystości w Gdańsku z udziałem Sybiraków. Relacja z mszy św. w Kościele św. Elżbiety i z siedziby Rady Miasta Gdańska. Kordian Borejko, prezes Zarządu Głównego Związku Sybiraków mówi: - Kiedy 30 lat temu był reaktywowany Związek Sybiraków w Gdańsku, było nas około 2,5 tysiąca. Teraz jest nas już tylko 600 osób.
2:30
2020-02-12
Produkcja: Gdańskie Centrum Multimedialne
Kategoria: Gdańszczanie
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Po mszy św. uczestnicy przeszli do siedziby gdańskiej Rady Miasta. Tu rozbrzmiały Hymn Polski i Marsz Sybiraków. Marsz napisany został dość późno, bo dopiero w latach 90-tych XX w. po odzyskaniu niepodległości. Opowiada historię polskich zsyłek na Syberię, a jego głównym motywem jest droga.


Ref.
A myśmy szli i szli - dziesiątkowani!
Przez tajgę, stepy - plątaniną dróg!
A myśmy szli i szli - niepokonani!
Aż "Cud nad Wisłą" darował nam Bóg!


Pieśń podczas uroczystości wykonała młodzież z VII LO im. Józefa Wybickiego, która na stałe - przy różnych okazjach i rocznicach - wspiera środowisko gdańskich sybiraków. Każdego roku 17 września, który obchodzony jest jako Światowy Dzień Sybiraka, Miasto Gdańsk wraz ze środowiskami sybiraków i kombatantów oddaje cześć ofiarom zsyłek na Cmentarzu Łostowickim. Znajduje się tam Pomnik Golgoty Wschodu i kwatera, w której pochowani są sybiracy.

- Kiedy 30 lat temu był reaktywowany Związek Sybiraków w Gdańsku, było nas około 2,5 tysiąca. Teraz jest nas już tylko 600 osób - mówi Kordian Borejko, prezes Zarządu Głównego Związku Sybiraków.

Powiązane:
Więcej z: Gdańszczanie