Gdańsk jest pierwszym miastem w Polsce, które na szeroką skalę zainteresowało się problemami finansowymi swoich mieszkańców i wsparło gdańszczan w procesie wychodzenia z zadłużenia. W październiku 2016 roku Rada Miasta uchwaliła Program Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych, którego jednym z owoców było powstanie w 2017 roku Centrum Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych. Znajdziemy tam kompleksową pomoc - począwszy od szczegółowej analizy konkretnego problemu związanego z finansami (np. niezdolność do spłacania rat kredytu, długi alimentacyjne czy nieuregulowane kwestie spadkowe), skończywszy na pomocy psychologicznej. O tym, kto i jakiej pomocy może szukać w Centrum opowiadał gość programu Wszystkie Strony Miasta - prawnik Piotr Puchalski.
- Mogą zgłosić się do nas osoby, które posiadają zadłużenie, ale również takie, których bezpieczeństwo ekonomiczne jest zagrożone, to znaczy, że widmo niewypłacalności dopiero zaczyna pojawiać się na horyzoncie - wyjaśnia Piotr Puchalski z Centrum Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych. - Chciałbym zaznaczyć, że im wcześniej człowiek zwróci się do nas po poradę, tym lepiej, bo możemy służyć swoim doświadczeniem i wiedzą, aby pomóc uniknąć późniejszych problemów finansowych. Zwrócić się nas mogą także osoby, które są narażone lub padły ofiarą przestępstw, nadużyć ekonomicznych. W takim wypadku również działamy na rzecz ich interesów w postępowaniach zarówno cywilnych, jak i karnych. Zwracają się do nas osoby młode, które dopiero wchodzą w świat dorosłości, osoby niepełnosprawne, osoby starsze, kobiety, mężczyźni. Ciężko jest ustalić profil osoby zadłużonej, dlatego, że przyczyn zadłużenia jest bardzo wiele. Praktycznie każdy może kiedyś stracić płynność finansową, jego sytuacja może się zachwiać,jeśli tak się stanie, wtedy warto się do nas zwrócić.
Centrum Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych znajduje się w Gdańsku-Wrzeszczu przy Al. Grunwaldzkiej 8. Osoby, które chciałyby skorzystać z usług tej instytucji, przez wzgląd na sytuację epidemiczną, w przed wizytą proszone są o kontakt tel. 728-590-288 lub poprzez e-mail: centrumbeiwoz@gmail.com
Ważnym aspektem wsparcia, które oferuje Centrum Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych jest pomoc psychologiczna, którą oferuje placówka.
- Już po trzech miesiącach od powstania programu pilotażowego stwierdziliśmy, że pomoc psychologa w postaci indywidualnych porad psychologicznych jest niezbędna - wyjaśnia Piotr Puchalski. - Nie jest ważne, ile formalnie sporządzimy pism, czy będą to sprzeciwy, czy pisma w postępowaniu egzekucyjnym. Jeżeli nie ma wsparcia ze strony psychologa, to nasze działania prawnicze mogą nie dać zamierzonego efektu. Spotykaliśmy się z takimi sytuacjami, gdzie pismo zostało sporządzone, którego z jakiejś przyczyny zadłużony nie zaniósł do sądu, komornika, nie poszedł na pocztę, bo bał się konsekwencji tłumaczeń z zadłużenia na sali sądowej. Tutaj bardzo dużą rolę pełni psycholog, który wspiera i motywuje do podjęcia działań do zmiany trudnej sytuacji.
Zapraszamy do posłuchania całej rozmowy z Piotrem Puchalskim.
Rozmawiała: Natalia Gawlik