PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Park w Królewskiej Dolinie

Park w Królewskiej Dolinie

Niezwykle urokliwym, aczkolwiek mniej popularnym niż inne gdańskie zielone przestrzenie rekreacyjne, jest zrewitalizowany Park w Królewskiej Dolinie. Obszar ten znajduje się wzdłuż ulicy Sobieskiego, nieopodal ul. Do Studzienki. Stanowi doskonałe miejsce na rodzinne spacery i odpoczynek w cieniu drzew i przy kojących odgłosach strumyka.

Wyjątkowość tej okolicy tłumaczą bogate dzieje parku, oryginalne pomysły jego właścicieli na zagospodarowanie przestrzeni oraz wizyty znamienitych gości. Historia zaczyna się w XVII w., kiedy to rozległą posiadłość w zwanej wówczas dolinie "Przy Zielonym Zdroju" zakupił Zachariasz Zappio, majętny gdański kupiec, browarnik i filantrop w jednej osobie. 12 hektarowy obszar przeznaczył na swą letnią rezydencję i rozpoczął jej urządzanie. Kontynuatorem dzieła był kolejny właściciel tego podmiejskiego dworu, John Wilson. Przestrzeń w dolinie zamieniła się w malownicze założenie parkowo-ogrodowe ze stawami na różnych poziomach (rybnym, zasilającym fontanny oraz trzecim zdobiącym dwór). Osobliwościami parku były rzeźby mitologicznych postaci, kamienne medaliony z wizerunkami ludzkich twarzy, świątynie, fontanny oraz alejki ze szpalerami drzew i krzewów tworzących labirynty. Charakterystycznym elementem była piramida w zachodnio-południowej części parku. Był to niemalże dziesięciopiętrowy pagórek, w którym urządzono lodownię, czyli spiżarnię, w której niską temperaturę utrzymywały bryły lodu. Na terenie posiadłości znajdował się również barokowy dwór, domek ogrodnika, budynki gospodarcze oraz oranżeria i altana, która wykorzystywana była jako salonik bilardowy.

Dolina zyskała swą majestatyczną nazwę nieprzypadkowo. To w związku z wizytami koronowanych głów: Jana III Sobieskiego i królowej Marysieńki (w 1677 r.) oraz Augusta II Mocnego (w 1717 r.) nadano tej okolicy nowe określenie Królewskiej Doliny. W 1883 r. na terenie założenia parkowego wybudowano siedzibę Zakładu dla Ociemniałych Blindenhaus imienia Wilhelma i Augusty, który funkcjonował do 1945 r. Po wojnie obszar parku uległ zapomnieniu. W budynku Zakładu funkcjonuje obecnie Katedra Mikrobiologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. W zabytkowym, kilkukrotnie przebudowywanym dworze mieści się Przedszkole nr 4 ?Gwarny Dworek?. Dziś posiadłość jest odrodzona, powraca do czasów swej świetności i jest zakątkiem dla odpoczynku od zgiełku miejskiego.

Opracowanie: Referat Turystyki
Wykorzystano:
Artykuł Aleksandra Masłowskiego z portalu www.mmtrojmiasto.pl
Portal Akademii Rzygaczy
Gabriela Danielewicz "Portrety dawnych Gdańszczan"