Serhiy Savchenko

26.03.2025
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu znajduje się mężczyzna z krótkimi włosami , z łańcuszkiem na szyi na czarno-białym zdjęciu.
fot. Marta Melnykowicz

Serhiy Savchenko
Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, fotografią, scenografią , wideo, animacją, obiektem. Współfundator «Fundacji Savchenko» i założyciel autorskej galerii sztuki «Savchenko Gallery» w Gdańsku oraz  studio filmowego SO-production.
«Znakiem rozpoznawczym Savchenki są jego technika malarska i osobowość jako artysty. Stosuje gestualny, ekspresjonistyczny sposób nakładania farby oraz intuicyjne połączenie kolorów, tworząc pozornie monochromatyczne obrazy, które przy bliższym przyjrzeniu się ujawniają zdumiewająco bogatą paletę barw... Sposób malowania Savchenki  jest zarówno innowacyjny, jak i kontrowersyjny. Łączy farby na bazie olejnej z antagonistycznymi farbami akrylowymi na bazie wody, aby tworzyć pęknięcia i łuszczenie się na swoich obrazach, obrazując fizyczny efekt zniszczenia i dezintegracji wywołany przez konflikt mediów....» Olena Grubb, MAAB Sotheby’s Institute of Art

Więcej informacji o artyście znajdziesz na stronach savchenkoart.com i savchenkogallery.com

W ramach Stypendium Kulturalnego FUNDUSZ TWÓRCZY realizował projekt, o którym pisze:
„Pomysł mojego projektu polega na stworzeniu opowieści-scenariusza wraz z 15 minutowym filmiem animowanym na temat historii miasta Gdańska. Film będzie spleciony z faktami historycznymi i mitycznymi opowieściami. Podstawą będzie esej-opowiadanie oparte na mało znanych faktach historycznych związanych ze znanymi i mniej znanymi miejscami, artefaktami takimi jak ołtarz G. Memlinga, czy znakowymi osobowościami, które mieszkali w Gdańsku, G. Grass, J.Heweliusz, D. Chodowiecki i inn. Tekst będzie napisany, a później  nagrany  z żartobliwymi, ale i z  poważnymi elementami, tworząc lekki, edukacyjny i niezapomniany nastrój. Tworzenie tekstu i scenariusza filmu animowanego będzie obejmować konsultacje z historykami, przewodnikami i kulturoznawcami z Gdańska.
Podczas tworzenia filmu animowanego planuje się stworzenie około 12000 kadrów malarskich Ponadto planowane jest stworzenie  serii obrazów malarskich, zainspirowanych projektem.”