Małgorzata Walentynowicz

25.03.2025
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu twarz uśmiechniętej kobiety, z blond kręconymi włosami.
fot. Dorota Walentynowicz


Małgorzata Walentynowicz
Pianistka, performerka. Często i chętnie wykonuje utwory wykorzystujące elektronikę, samplery i multimedia, jak również kompozycje z elementami teatru muzycznego i sztuki performance.  Absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku, Hochschule für Musik Theater und Medien w Hanowerze, a także Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Stuttgarcie, gdzie z wyróżnieniem ukończyła studia w zakresie interpretacji muzyki współczesnej. Laureatka I Nagrody 37. edycji Gaudeamus Interpreters Competition w Amsterdamie i I Nagrody w konkursie The Yvar Mikhashoff Trust for New Music w Buffalo (NY, USA). Otrzymała także nagrodę Letnich Kursów Nowej Muzyki w Darmstadt za doskonałość interpretacji. Nominowana do Classical:NEXT Innovation Award w Rotterdamie.

Więcej informacji o artystce znajdziesz na stronie mwalentynowicz.com

W ramach Stypendium Kulturalnego FUNDUSZ TWÓRCZY realizowała projekt, o którym pisze:

„Projekt stypendialny “Songs of New Music I Have Seen” jest ambitnym przedsięwzięciem, które obejmuje przygotowanie repertuaru na fortepian i media elektroniczne, nagranie, edycję oraz przygotowanie do wydania solowej płyty pianistki Małgorzaty Walentynowicz z kompozycjami Piotra Peszata.
Małgorzata Walentynowicz, znana ze swojego doświadczenia w muzyce współczesnej i elektroakustycznej, będzie współpracować z kompozytorem Piotrem Peszatem nad przygotowaniem repertuaru. Repertuar ten obejmie pięć utworów, z których dwa zostały napisane specjalnie dla niej w 2020 roku, a trzy nowe utwory zostaną opracowane w trakcie trwania projektu stypendialnego. Przed nagraniem przewidziane są intensywne próby, podczas których pianistka i kompozytor będą mogli precyzyjnie dopracować interpretacje utworów. Jednym z nowych utworów będzie opracowanie solowej wersji utworu, który pierwotnie został napisany na zespół.
Proces nagraniowy obejmie wysokiej jakości sesje. Po nagraniu nastąpi faza miksowania i masteringu, która jest kluczowa dla uzyskania ostatecznego brzmienia albumu. Dzięki tym procesom płyta będzie miała profesjonalne, spójne brzmienie, odpowiednie dla wymagań zarówno muzyki fortepianowej, jak i elektroakustycznej. Stypendium umożliwia realizację tego wyjątkowego projektu, który nie tylko promuje współczesną muzykę polską, ale także podkreśla współpracę między artystami w dziedzinie muzyki współczesnej i elektroakustycznej. Płyta zostanie wydana pod koniec 2024 roku przez wytwórnię Requiem Records."