Małgorzata Brajner

25.03.2025
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu twarz kobiety ze związanymi włosami, na tle czarno-białej ściany.
fot. Emilia Wernicka


Małgorzata Brajner

Absolwentka PWST w Krakowie.W latach 1996-1997 stypendystka Ministra Kultury i Sztuki. Od 1998 roku aktorka Teatru Wybrzeże.
W latach 1998 – 2007 pedagog Studium Wokalno – Aktorskiego w Gdyni. Dwukrotna laureatka Nagrody Teatralnej Marszałka Województwa Pomorskiego. W 2002 otrzymała ją w kategorii najlepsza rola żeńska za grę w spektaklu Noże w kurach w reż. Rudolfa Zioło. Rok później otrzymała tę nogrodę za role w spektaklach: Beczka prochu i Monologi waginy. W 2022 roku otrzymała Nagrodę Teatralną Miasta Gdańska za rolę Zosi w „Emigrantkach” Radosława Paczochy w reż. Elzbiety Depty. Jako animatorka kultury zainicjowała i prowadziła cykliczne spotkania dla dzieci Gdańsk czyta dzieciom, które odbywały się w latach 2013–2015 w Nadbałtyckim Centrum Kultury oraz powstanie spektaklu Ćwiczenia stylistyczne, Raymonda Queneau w teatrze BOTO w Sopocie, w 2016 r. Prowadzi eventy, konferencje, nagrywa audiobooki, użycza swojego głosu bohaterom filmów dla dzieci i młodzieży. Reżyseruje czytania performatywne. Autorka podcastu „Aktorki”.

W ramach Stypendium Kulturalnego FUNDUSZ TWÓRCZY realizowała projekt, o którym pisze:

"Podcast "Aktorki", to rozpoczęty w ramach poprzedniego stypendium cykl rozmów dotyczący istoty zawodu aktorki, zwłaszcza aktorki pracującej w teatrze. Prowadzę rozmowy z wybranymi i zaproszonymi koleżankami aktorkami z mojego macierzystego Teatru Wybrzeże oraz z kobietami, które współpracują w teatrze z aktorkami, jak chociażby reżyserki. Mam wrażenie, że perspektywa ich spojrzenia na pracę z aktorkami będzie również ciekawa dla słuchaczy i przybliży ich zawody oraz kulisy współpracy z aktorkami szerszemu odbiorcy. Chcemy przybliżyć słuchaczom nie tylko proces budowania roli, różne sposoby pracy, technik aktorskich, opowiedzieć o ryzyku podejmowanych decyzji w procesie pracy nad rolą, znaczeniu kostiumu, ciszy oraz o współpracy z reżyserami w procesie powstawania spektaklu, ale również opowiedzieć o sposobach resetowania się po pracy i szukania inspiracji w życiu. Moim celem jest również rozmowa o tym czy teatr zmienia się w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat, poprzez rozmowy z aktorkami różnego pokolenia, a także swoisty zapis historii naszego teatru poprzez utrwalenie pamięci o aktorkach w nim pracujących. Podcast jest dostępny na Spotify. Do tej pory ukazały się rozmowy z Dorotą Kolak, Karoliną Kowalską, Magdaleną Boć oraz Martą Jankowską. W przygotowaniu kolejne odcinki."