
Maja Miro
Multiflecistka, spiritus movens wydarzeń kulturalnych, twórczyni muzyki.
Specjalizuje się w grze na poprzecznych fletach historycznych. Tworzy projekty sytuujące flet traverso i instrumenty dawne w różnych kontekstach współczesnych. Jest współzałożycielką i muzykiem zespołu instrumentów historycznych SILVA RERUM arte oraz flecistką Goldberg Baroque Ensemble. Pełni funkcję prezeski Fundacji SILVA RERUM, działającej w Gdańsku. Od 2011 roku programuje festiwal Cappella Angelica w Bazylice Mariackiej w Gdańsku, w ramach którego prezentowana jest muzyka dawna, nowa i improwizowana - z udziałem instrumentów historycznych. Jest wykładowczynią Akademii Muzycznej w Gdańsku.
Więcej informacji o artystce znajdziesz na stronie oraz Bandcamp,Spotify, YouTube
W ramach Stypendium Kulturalnego FUNDUSZ TWÓRCZY realizowała projekt razem z Krzysztofem Topolskim, o którym pisze:
"Sygnały"
"Projekt odwołuje się do wielowiekowej tradycji muzycznej „fife and drum”, to jest wykorzystania fletów i instrumentów perkusyjnych do generowania sygnałów akustycznych w kontekście militarnym. Precyzyjnie rozpisane sygnały, mikrokompozycje, regulowały przebieg dnia, pełniąc funkcję użytkową i informacyjna. Sterowanie masami ludzi wymagało użycia donośnych instrumentów. Mały flet i werbel doskonale spełniały swoja role w tamtych warunkach akustycznych. Tradycje praktycznego stosowania tej metody datuje się od okresu Średniowiecza aż do okresu Wojen Napoleońskich i Wojny Secesyjnej.
Inspirując się angielskim podręcznikiem nauki gry sygnałów z XVIII wieku, znajdującym się w zbiorach biblioteki PAN w Gdańsku, duet Maja Miro i Krzysztof Topolski stworzył autorski program muzyczny. Twórcza rekonstrukcja zawartych w podręczniku historycznych sygnałów akustycznych, stała się przyczynkiem do dalszych poszukiwań. Na drodze odtwarzania dawnych zapisów, eksperymentów formalnych, nagrań terenowych w różnych dzielnicach Gdańska i improwizacji został skomponowany, nagrany i opublikowany nowy materiał muzyczny.
Maja Miro zrealizowała część badawczą, dotyczącą historii sygnałowej tradycji fife.
Wykonała partię fife, instrumentów elektronicznych, zrealizowała nagrania wybranych ścieżek oraz dokonała miksu części utworów.
Krzysztof Topolski opracował i udostępnił na swojej stronie internetowej artykuł w formie zbiór notatek, zdjęć i linków internetowych, dotyczący rozwoju werbla w Europie i USA. Ponadto wykonał partie werbla, instrumentów elektronicznych oraz zrealizował nagrania terenowe, miks części utworów oraz mastering całości płyty."