Joanna Gostkowska

26.03.2025
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu twarz kobiety z włosami okalającymi ramiona. Na głowie kobiety wianek z różowych kwiatów. Kobieta ma na sobie czarny strój.
fot. Aleksandra Olejnik


Joanna Gostkowska

Z wykształcenia architekt i etnolog, głownie związana z polską muzyką tradycyjną i folkową, solistka nagrodzona na najważniejszych konkursach i festiwalach muzyki tradycyjnej i folkowej; aktualnie śpiewaczka Akademii Głosów Tradycji ( polskie pieśni tradycyjne), liderka i założycielka zespołu Drëszë (kaszubski folk), śpiewaczka, muzykantka, tancerka (polskie tańce tradycyjne, taniec irlandzki), animatorka kultury, społeczniczka, współzałożycielka i wiceprezes Stowarzyszenia Trójwiejska. Jest Kaszubką i ze względu na swoje pochodzenie oraz tożsamość bada i rekonstruuje muzykę kaszubską, opierając się m. in. na nagraniach archiwalnych i ucząc się od starszych, żyjących jeszcze muzykantów. Jest prawdopodobnie jedyną śpiewaczką młodego pokolenia, która śpiewa tradycyjne pieśni kaszubskie „in Crudo”. Prowadzi cykliczne warsztaty śpiewu, gra w teatrze offowym.

W ramach Stypendium Kulturalnego FUNDUSZ TWÓRCZY realizowała projekt, o którym pisze:
„Założyłam gdański zespół folkowy Drëszë, w którym aranżujemy w sposób współczesny "przyniesione" przeze mnie pieśni i melodie. Nasz cel to "odczarowanie" utartego wizerunku kaszubskiej muzyki ludowej. Jesteśmy w trakcie nagrywania materiału na płytę, większość utworów już posiadamy. Celem stypendium jest opracowanie kolejnych 5 utworów, gdyż na mnie spoczywa koncepcja płyty, wybór pieśni i melodii. W ramach stypendium planuję jeszcze raz przejrzeć wszystkie dostępne archiwa, nagrania, śpiewniki, zapiski, itd., by wyselekcjonować kolejne utwory i zrekonstruować je muzycznie i językowo. Wymaga to przebrnięcia przez szereg materiałów. Kolejno nastąpi praca nad interpretacją i wstępną aranżacją tych utworów. Z tak przygotowanym materiałem spotkam się z zespołem i dalszą pracę nad muzyką będziemy wykonywać wspólnie. Utwory opracuję formie pisemnej (tekst w j. kaszubskim) i muzycznej (nagrania ).”