Jakub Pawlak

26.03.2025
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
fot. Kacper Węgrowski


Jakub Pawlak

Kompozytor, performer, dyrygent, artysta audio-wizualny. Urodzony 05.05.2000 roku ukończył Państwowy Zespół Szkół Muzycznych im.
A. Rubinsteina w Bydgoszczy w klasie akordeonu dra Krzysztofa Lutrzykowskiego. Kształcił się w klasie kompozycji i kompozycji muzyki filmowej i teatralnej mgra Pawła Mykietyna oraz dyrygentury symfoniczno-operowej w klasie dra Szymona Morusa, a wcześniej pod przewodnictwem ś.p. prof. Kai’a Bumanna w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Jakub współpracował w ramach klasy muzyki filmowej i teatralnej z prof. dr hab. Krzysztofem Olczakiem oraz dr Markiem Czerniewiczem.
Jego kompozycje i aranżacje są wykonywane przez studentów, pedagogów oraz orkiestry Akademii Muzycznej w Gdańsku, a także inne polskie zespoły kameralne, takie jak DUO SOPOT, TRIO SOPOT, NeoQuartet, Polska Filharmonia Kameralna Sopot czy Spółdzielnia muzyczna Contemporary Ensemble.Duża część jego prac (często w ramach niewypowiedzianych procesów) skupiona jest na perspektywie queerowej i opowiada o perypetiach polskiego życia osoby LGBTQ+.

Więcej informacji o artyście znajdziesz Facebook, YouTube, Instagram: @jpawlak_gd

W ramach Stypendium Kulturalnego FUNDUSZ TWÓRCZY realizował projekt, o którym pisze:

"Projekt zakłada napisanie oryginalnego dzieła operowego trwającego około godziny do tekstu współczesnego twórcy z Gdańska. Opera, stworzona na kanwie tekstów m.in. Thomassa Manna opowiadać będzie o trudnościach z jakimi obcują współcześni twórcy, nie mogąc odnaleźć się w społeczeństwie.
Dzieło składać się będzie z pełnej obsady symfonicznej, aktorów-wokalistów oraz rozbudowanej warstwy audio-wizualnej, zawierającej najnowsze technologiczne rozwiązania techniczne. Warstwa elektroniki audio powstawać będzie m.in. w środowisku oprogramowania Max MSP, a wizualna – w TouchDesigner’ze. Poza powyższymi, powstaną dedykowane patche do przetworzeń elektronicznych dźwięku na żywo. Głównym celem projektu jest tworzenie nowy możliwości artystycznych dla miasta Gdańska, powiększanie repertuaru operowego z udziałem nowych mediów oraz rozwój warsztatu kompozytorskiego wnioskodawcy."