Jacek Prościński

25.03.2025
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu, które jest czarno-białe znajduje się mężczyzna w czapce z napisem bajzel.
fot. Christina Melnyk


Jacek Prościński

Perkusista, twórca muzyki elektronicznej oraz eksperymentalnej. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki na Wydziale Jazzu i Muzyki Estradowej w klasie perkusji Tomka Sowińskiego. Współtworzy liczne zespoły takie jak : duet LASY (Stendek) Hinode Tapes (Hatti Vatti, Piotr Chęcki), LLovage (Olo Walicki), Mu (Tymon Tymański), HALVVA (Kamil Piotrowicz), Pica Pica (Dymiter).
Współpracował z artystami i zespołami z pogranicza wielu gatunków :  Sam Hillmer (ZS), Tymański Yass Ensemble, Maria Peszek, Tymek, Mikołaj Trzaska, Jacaszek, Rito, Perfect Son, Róża, Pin Park. Grał także w delay_ok oraz na ostatnim koncercie legendarnego kwintetu Miłość. Realizuje swój solowy projekt wh0wh0, w którym rozwija indywidualny styl gry na perkusji. W 2021 roku wydał swoją debiutancką płytę wh0wh0 „s/t” w trójmiejskim labelu Coastline Northern Cuts.

Więcej informacji o artyście znajdziesz na stronie

W ramach Stypendium Kulturalnego FUNDUSZ TWÓRCZY realizował projekt, o którym pisze:

"Projekt stypendialny (wh0wh0) skupia się wokół stworzenia albumu dla wrocławskiego labelu outlines, który od lat zajmuje się wydawaniem twórczości artystów z całego świata. Wszystkie wydawnictwa wychodzące spod szyldu outlines odnoszą się do muzyki footworkowej (gatunek muzyki elektronicznej z elementami ghetto house i hip hopu).
Album ukaże się w ramach serii „Groove”, która ma na celu zaprezentowanie reinterpretacji gatunku wywodzącego się z Chicago z perspektywy perkusistów, którzy eksperymentują z formą i przesuwają granice roli perkusji w muzyce. wh0wh0 będzie pierwszym trójmiejskim perkusistą w katalogu tej wytwórni. Jest to świetny pretekst do zaprezentowania swojego podejścia do omawianego gatunku. W swojej twórczości wh0wh0 łączy akustyczny detal z odhumanizowanym kolorytem elektroniki. W połączeniu tych dwóch biegunów tworzy dla siebie niezależną przestrzeń, w której może sprawdzać zaskakujące, również dla siebie rozwiązania przy użyciu zestawionych ze sobą akustycznych i elektronicznych instrumentów perkusyjnych. Zgodnie z ideą solowego projektu, muzyk każdą zaaranżowaną przez siebie partię nagra na żywo, używając elektronicznych komponentów takich jak sensory i syntezatory perkusyjne, a także sampler. Kontrapunkt to uwydatnienie szlachetności rezonansu nie tylko klasycznego zestawu perkusyjnego, ale również rozmaitych akustycznych instrumentów jak: log drum, tongue drum lub grany smyczkiem włoski instrument mpa014."