
Filip Ignatowicz
Artysta wizualny, malarz, reżyser, popularyzator sztuki, dydaktyk.
Absolwent Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, a także absolwent Reżyserii w Gdyńskiej Szkole Filmowej.
Jego praca dyplomowa „Produkcja, komercjalizacja i hype – czyli o konsumowaniu sztuki”, którą obronił w 2014 r. w pracowniach profesorów: H. Cześnika, W. Czerwonki i R. Florczaka, została nagrodzona przez MKiDN podczas wystawy Najlepsze Dyplomy ASP w Polsce. Od 2017 r. pracuje na ASP Gdańsk na Wydziale Malarstwa, a od 2019 r. wykłada także w Szkole Doktorskiej swojej Alma Mater.
W swoich pracach najczęściej przygląda się kondycji człowieka funkcjonującego w rzeczywistości konsumpcyjnej. Jest autorem stale rozwijanego projektu FIGNACY&co, w którym powstająca sztuka zrównana jest z produktem. Regularnie tworzy online'owy video-performance artUNBOXING na platformie YouTube, w którym rozpakowuje dzieła i gadżety związane ze sztuką współczesną.
Nagrodzony wyjątkowym Laurem Stowarzyszenia Czerwonej Róży. Otrzymał także prestiżową Nagrodę Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury.
Więcej informacji o artyście znajdziesz na stronie oraz w mediach społecznościowych
W ramach Stypendium Kulturalnego FUNDUSZ TWÓRCZY realizował projekt, o którym pisze:
"Założyłem wykonanie dwóch różnych serii obrazów jako twórcze rozwinięcie rozważań dotyczących społeczeństwa konsumpcyjnego jak i aspektów związanych z szeroko rozumianym rynkiem sztuki.
Mój projekt skupia się na nowych seriach dzieł malarskich, jak i w pewnym sensie instalacyjnych, wraz z badaniem technologicznym oraz diagnozą kontekstu społecznego i ekonomicznego.
Formalnie będę pracować nad estetyką popularnych "zdrapek", znanych z totalizatorów, które zostaną przekształcone w wielkoformatowe obrazy w taki sposób by w samej malaturze obrazów został zachowany aspekt zdrapywania. Stąd też planowane jest opracowanie nowej technologii malarskiej umożliwiającej ich wykonanie. Ta seria posiada roboczy tytuł “artLOOT”.
Dodatkowym cyklem jest realizacja pod tytułem “SKUP SZTUKI”, jest to zestaw obrazów, których przedstawieniem będzie jedynie wymalowana informacja o wymiarach płótna wyrażona w metrach kwadratowych. Ich ekspozycja stworzy swego rodzaju poliptyczną scenografię tytułowego "skupu sztuki" monetyzującego dzieła ze względu na płaszczyznę, a nie wartość estetyczną. Finałem tej realizacji ma być dostępna dla widzów wystawa w przestrzeni GALERII W RUCHU na terenach Stoczni Gdańskiej.
Wszystkie te działania mają na celu nie tylko realizację nowych dzieł, ale także otwarcie dyskusji na temat roli sztuki w dzisiejszym społeczeństwie, co stanowi istotny aspekt projektu i mojej strategii artystycznej."