
Dorota Nieznalska
Absolwentka Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Mieszka i pracuje w Gdańsku. Brała udział w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą. Jej prace znajdują się w kolekcjach m.in. Muzeum Narodowego w Gdańsku, Krakowie, Wrocławiu, NOMUS Nowe Muzeum, MOCAK w Krakowie, Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Galerii Arsenał w Białymstoku, Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku, Norrtelje Konsthalle w Szwecji, Kunstforum Ostdeutsche Galerie w Regensburgu. W latach 2002-2010, instalacja Pasja stała się przyczyną najważniejszego procesu sądowego dotyczącego polskiej sztuki współczesnej. Równocześnie, proces ten był istotnym punktem zwrotnym toczącej się w Polsce wojny kulturowej, a dla samej autorki traumatycznym przeżyciem stygmatyzującym i cenzurującym jej sztukę na wiele lat. W 2012 roku otrzymała Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia artystyczne. W 2013 roku uzyskała stopień doktora na Wydziale Rzeźby, Kierunek Intermedia w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W latach 2010-2017 wykładowczyni na Wydziale Rzeźby i Intermediów.
Realizuje prace z zakresu rzeźby, instalacji, fotografii, wideo. W swoich wczesnych pracach wykorzystywała między innymi symbole religijne. Problem silnej tradycji katolickiej panującej w Polsce łączyła z męską dominacją w społeczeństwie. Poruszała także tematy tożsamości, seksualności oraz stereotypowych ról kobiet i mężczyzn. Obecnie interesują ją zagadnienia relacji społecznych i politycznych w kontekście przemocy. Realizuje projekty badawcze dotyczące miejsc pamięci, śladów pamięci/zapomnienia oraz historii.
W ramach Stypendium Kulturalnego FUNDUSZ TWÓRCZY realizowała projekt, o którym pisze:
"Zakerzoński Kraj"
Po zajęciu przez Niemcy wschodnich terenów II RP nastąpił intensywny rozwój ukraińskiego ruchu nacjonalistycznego. Jego działacze skupieni wokół OUN (Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów) liczyli na to, że u boku Niemiec hitlerowskich uda im się uzyskać niepodległą Ukrainę. Ukraiński ruch nacjonalistyczny od początku był wrogo nastawiony do Polaków. Sztandarowym hasłem nacjonalistów, było: „Ukraina tylko dla Ukraińców”. Konflikt zbrojny został wymierzony przeciwko władzom i ludności tych państw, które zajmowały obszary uznane za etnicznie ukraińskie. Opisana w historiografii, jako Antypolska akcja OUN - UPA w latach 1943–1945 na terenie Wołynia i Galicji Wschodniej, to ludobójstwo dokonane przez ukraińskich nacjonalistów na ludności polskiej w okresie II wojny światowej.
Realizacja projektu, będzie próbą podjęcia i zmierzenia się z powyższym tematem.
Projekt jest wynikiem moich zainteresowań, przeprowadzonej kwerendy w temacie stosunków polsko-ukraińskich.