Dariusz Kula

26.03.2025
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu mężczyzna z zarostem, w stalowej koszuli.
fot. archiwum prywatne


Dariusz Kula

Zawodowy fotograf, dokumentalista, panoramista i video operator, z ponad 30 - letnim doświadczeniem zawodowym. Gdańszczanin z wyboru, od 1979 r. związany z Trójmiastem i Gdańskiem. Zajmuje się zawodowo szeroko pojętą fotografią architektury świeckiej, sakralnej i przemysłowej. Dokumentuje działania związane m.in. z zachowaniem i rewitalizacją dzieł sztuki oraz zabytków.  Współpracuje z instytucjami kultury, wydawnictwami, muzeami, kościołami, uczelniami z kraju i zagranicy, w tym z producentami TV. Tworzy fotografie i materiały video oraz filmy dla różnych potrzeb i publikacji. Wychowany i wykształcony przez wymagającą szkołę fotografii analogowej, obecnie wykorzystuje głównie nowoczesną fotografię cyfrową. Wykonuje od lat fotografię lotniczą. Wcześniej z samolotów, śmigłowców i balonów.  Obecnie wykorzystuje głównie drony jako dodatkowe latające aparaty fotograficzne i kamery.
Pasjonat i twórca wirtualnych spacerów panoramicznych 360, zdjęć High Res bardzo wysokiej rozdzielczości.
Realizator nagrań audio wspomagających działania multimedialne.

W ramach Stypendium Kulturalnego FUNDUSZ TWÓRCZY realizował projekt, o którym pisze:
"Zegary Gdańskie to projekt, którego początkiem jest wykonanie w ramach Gdańskiego Stypendium Kulturalnego zestawu zdjęć pokazujących różnorodność gdańskich zegarów i architektury z nimi związanej. Czas jest jednym z elementów naszego istnienia. Człowiek współczesny jest nim zdeterminowany. Ile razy dziennie spoglądamy na zegar? Nie możemy się bez niego obejść. Zegary są wszędzie, w przestrzeni miejskiej również. Są z nami od wielu lat, mijamy je, ale czy je znamy?
Fotografie te będą zapraszały do podróży przez historię czasu na tle współczesnego Gdańska. Będą one ciekawą lekcją poznawania historii czasu, Gdańska i jego zabytków, wzbogacającą wiedzę o architekturze i rozwoju miasta. Wykonane zdjęcia w niedalekiej przyszłości planowane są do wykorzystania w publikacji internetowej lub albumowej, a chętnie również wystawie fotograficznej."