Fora Równego Traktowania to spotkania ze zróżnicowanymi grupami narażonymi na wykluczenie ze względu na wiek, orientację psychoseksualną i tożsamość płciową, wyznanie i bezwyznaniowość, niepełnosprawność, płeć czy pochodzenie etniczne i narodowe.
Cel spotkań
Od 2018 roku w Gdańsku wdrażamy Model na rzecz Równego Traktowania. Jego celem jest współtworzenie miasta, w którym każda osoba może czuć się bezpiecznie i w pełni uczestniczyć w życiu społecznym, politycznym, gospodarczym i kulturowym, bez względu na wiek, orientację psychoseksualną i tożsamość płciową, wyznanie i bezwyznaniowość, niepełnosprawność, płeć czy pochodzenie etniczne i narodowe.
Zapisy Modelu obowiązują do końca 2023 r. Dlatego miasto organizuje Fora Równego Traktowania – spotkania z grupami narażonymi na wykluczenie, aby zaktualizować wiedzę o ich potrzebach z perspektywy praw człowieka.
Dodatkowo, informacje i uwagi zgłoszone podczas Forów będą rozpatrywane pod kątem wykorzystania w tworzonych właśnie programach rozwoju. Programy rozwoju: Zielone Miasto, Wspólne Miasto, Dostępne Miasto i Innowacyjne Miasto, opisują sposób wdrożenia celów wyznaczonych w zaktualizowanej Strategii Rozwoju Miasta Gdańsk 2030 Plus (https://www.gdansk.pl/akcja/pdf/202302204046/gdansk-2030-plus-strategia-rozwoju-miasta-2022). Projekty programów powstają we współpracy z mieszkankami i mieszkańcami i powinny uwzględniać potrzeby wszystkich grup społecznych. |
Harmonogram spotkań:
- Forum dot. potrzeb seniorów i seniorek – odbyło się 18 maja;
- Forum poświęcone potrzebom społeczności LGBTQIA+ – odbyło się 22 maja;
- Forum poświęcone potrzebom kobiet – odbyło się 29 maja;
- Forum dot. potrzeb mężczyzn – odbyło się 29 maja;
- Forum dot. potrzeb imigrantek i imigrantów oraz uchodźców – odbyło się 7 czerwca;
- Forum poświęcone potrzebom młodzieży – odbyło się 26 czerwca;
- Forum poświęcone potrzebom osób z niepełnosprawnością – odbyło się 28 czerwca.
Tematyka spotkań:
Rozmowy podczas spotkań odbywają się wokół sześciu obszarów tematycznych:
- Zdrowie i aktywność fizyczna,
- Praca i uczenie się przez całe życie,
- Aktywność, wolontariat i kultura,
- Usługi społeczne i mieszkalnictwo,
- Bezpieczeństwo i przeciwdziałanie dyskryminacji,
- Przestrzeń publiczna i transport.
Osobą do kontaktu w sprawie Forów jest Pani Barbara Borowiak z Wydziału Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku (tel. 58 526 80 09; barbara.borowiak@gdansk.gda.pl).