Baner przedstawia tytuł Gdańsk Programy Rozwoju 2030 na niebieskim tle, z wkomponowanymi zdjęciami fontanny Neptuna i żurawi stoczniowych otoczonymi białymi liniami w kształcie krzyża Baner przedstawia tytuł Gdańsk Programy Rozwoju 2030 na niebieskim tle, z wkomponowanymi zdjęciami fontanny Neptuna i żurawi stoczniowych
  • Start
  • Wiadomości
  • Podsumowanie spotkań branżowych w zakresie Programów Rozwoju 2030

Podsumowanie spotkań branżowych w zakresie Programów Rozwoju 2030

Od lutego do listopada 2023 r. odbyło się 18 spotkań branżowych. Łącznie wzięło w nich udział około 500 osób.

Spotkania branżowe to okazja do rozmów władz i przedstawicieli miasta z organizacjami pozarządowymi, przedstawicielami biznesu, uczelniami, radami dzielnic, zespołami eksperckimi oraz osobami ze społeczności narażonych na wykluczenie. Ich celem jest zgłaszanie uwag do polityki miasta i wypracowanie rozwiązań z różnych obszarów tematycznych.  

Gdańska Karta dla Drzew - Gdańsk, UMG ul. Nowe Ogrody
Gdańska Karta dla Drzew - Gdańsk, UMG ul. Nowe Ogrody
Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Wymiana doświadczeń, zapoznanie się z priorytetami i kierunkami interwencji dotyczącymi rozwoju danej branży, dzielenie się wiedzą pomiędzy uczestnikami sprzyja kreowaniu rozwoju i polityki miasta. Spotkania sprzyjały również wymianie poglądów w sferze biznesu i nauki, co pozwoli zapewnić zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy oraz dbałość o innowacyjne rozwiązania. Z kolei w ramach forów równego traktowania podejmowane były tematy poczucia bezpieczeństwa, uczestnictwa w życiu społecznym, politycznym, gospodarczym i kulturowym, bez względu na wiek, orientację psychoseksualną i tożsamość płciową, wyznanie i bezwyznaniowość, niepełnosprawność, płeć czy pochodzenie etniczne i narodowe. 

Gdańsk. Forum Równego Traktowania - prawa młodych osób.
Gdańsk. Forum Równego Traktowania - prawa młodych osób.
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

W ramach poszczególnych Programów Rozwoju spotykano się m.in. z: 

  • ZIELONE MIASTO: Rodzinnymi Ogródkami Działkowymi, Zielonymi Instytucjami Trójmiasta i Pomorza, a także w ramach  "Karty dla Drzew"; 
  • WSPÓLNE MIASTO: Seniorami, społecznościami osób LGBT+, osobami z niepełnosprawnościami; 
  • DOSTĘPNE MIASTO: Radą Mobilności i Transportu; 
  • INNOWACYJNE MIASTO: uczelniami, branżą turystyczną, morską, IT, przedstawicielami biznesu i obszaru przedsiębiorczości oraz świata kultury, a także w ramach tematu rewitalizacji. 

Spotkania branżowe wpisały się w proces partycypacyjny tworzenia projektu dokumentu Programy Rozwoju 2030. Wnioski stanowiły cenne wskazówki do treści zapisów dokumentu, uzupełniły wiedzę w poruszanej tematyce oraz są inspiracją do kreowania dalszej polityki rozwoju.