Zgłoszone uwagi
W czasie trwania konsultacji społecznych gdańszczanki i gdańszczanie przekazali 154 uwagi. Te, które rozpatrzono pozytywnie zostały uwzględnione w dokumencie Programów Rozwoju 2030. Zapraszamy do zapoznania się z wynikami konsultacji społecznych, które szczegółowo odnoszą się do poszczególnych uwag i uzasadniają ich rozstrzygnięcie.
Dokument do pobrania
Raport został sporządzony również w formie dostępnej cyfrowo, przygotowanej z myślą o osobach z dysfunkcją wzroku, problemami poznawczymi oraz użytkownikach urządzeń mobilnych.
Dokument do pobrania
Cel i formy konsultacji
Konsultacje społeczne projektu dokumentu rozpoczęły się 16 października 2023 r. i trwały 35 dni. Ich celem było zebranie uwag do zapisów projektu dokumentu Programy Rozwoju 2030, który został sporządzony m.in. na podstawie diagnoz tematycznych oraz uwag zgłoszonych podczas całego procesu partycypacyjnego, w tym warsztatów.
Szczegółowe informacje na temat przedmiotu, form i regulaminu konsultacji społecznych można znaleźć w artykule "Konsultacje społeczne projektu Programów Rozwoju 2030".
Proces partycypacyjny
Konsultacje społeczne były ostatnim elementem partycypacyjnego procesu opracowania projektu dokumentu Programy Rozwoju 2030. W ramach cyklu spotkań „Jaki ma być Gdańsk w 2030? Porozmawiajmy o programach rozwoju”, który trwał od marca do maja 2023 r., odbyły się dwa spotkania ogólne oraz cztery warsztaty tematyczne, obejmujące zagadnienia poszczególnych programów rozwoju. Równolegle przeprowadzana była ankieta na temat priorytetowych inwestycji w mieście do 2030 roku. Dodatkowo odbywały się również spotkania branżowe. Były one okazją do rozmów przedstawicieli miasta z organizacjami pozarządowymi, przedstawicielami biznesu, uczelniami, radami dzielnic, zespołami eksperckimi oraz osobami ze społeczności narażonych na wykluczenie.