W ramach warsztatów z mieszkańcami odbywających się w tym tygodniu, a dotyczących Strategii Rozwoju Miasta Gdańsk 2030 Plus, tym razem odbyło się spotkanie poświęcone Programowi Operacyjnemu „Przestrzeń publiczna”. Warsztaty odbywające się w Europejskim Centrum Solidarności zgromadziły rekordową jak dotychczas liczbę uczestników – ponad sześćdziesięciu!
Wśród nich byli mieszkańcy, przedstawiciele gdańskich instytucji kultury, placówek kulturalnych, stowarzyszeń i NGO-sów oraz pracowników Urzędu Miejskiego w Gdańsku i Biura Rozwoju Gdańska. Warsztaty uściślają cele i działania związane z realizacją Strategii, a trzeci z nich poświęcony był przestrzeni publicznej i wyzwaniom, które stoją przed jej odpowiednim tworzeniem i projektowaniem. Koordynatorkami Programu są: Edyta Damszel-Turek – kierownik Zespołu Urbanistycznego Wrzeszcz w Biurze Rozwoju Gdańska oraz Irena Romasiuk – Kierownik Zespołu Urbanistycznego Oliwa. Opiekunem merytorycznym Programu jest Wiesław Bielawski – zastępca Prezydenta Miasta Gdańska ds. polityki przestrzennej.
Gości przywitała Katarzyna Drozd-Wiśniewska zastępca dyrektora Wydziału Polityki Gospodarczej Urzędu Miejskiego w Gdańsku, która przypomniała cele strategiczne programu Gdańsk 2030 Plus. Następnie głos zabrały koordynatorki Programu „Przestrzeni Publicznej” z Biura Rozwoju Gdańska oraz moderator warsztatów Maciej Tarkowski – ekspert z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową, który omówił pięć rekomendacji dotyczących przestrzeni publicznej, wypracowanych podczas spotkań odbywających się w styczniu i lutym.
Po omówieniu rekomendacji, uczestnicy przystąpili do pracy w podgrupach przy stolikach. Zadaniem każdej z grup było wymyślenie dziesięciu najważniejszych pomysłów na to, co zrobić, by przestrzeń publiczna była lepsza, lepiej zagospodarowana.
Uczestnikom spotkania pomysłów nie brakowało! Po zakończeniu prac w grupach, ich przedstawiciele omówili je przed wszystkimi uczestnikami spotkania. Wśród nich były m.in.: nauczanie estetyki w szkołach, podniesienie poziomu bezpieczeństwa publicznego (oświetlenie, monitoring), ograniczenie usług finansowych w głównych ciągach komunikacyjnych, powstanie i rozwój ośrodków dzielnicowych, ograniczenie banerów, szyldów, estetyzacja wiat śmietnikowych, standaryzacja elewacji i form zabudowy, wspólna koncepcja zabudowy dzielnic (praca z architektami krajobrazów), wspólna koncepcja zagospodarowania wodnych części miasta (brak wysokiej zabudowy w części nadmorskiej), rozszerzone konsultacje społeczne placów miejscowych, wzmacnianie atutów przestrzeni (m.in. Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego), współpraca Miasta z deweloperami, by kreowali przestrzenie publiczne, czy otwartość na wprowadzenie zasilania przestrzeni publicznej ze źródeł energii odnawialnej
- Okazuje się, że potrafimy rozmawiać. Jestem pod wrażeniem Państwa pomysłów i kultury dyskusji – podkreślił na koniec spotkania Maciej Tarkowski z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową.
– Wszystkie Państwa pomysły zostaną przez nas szczegółowo przeanalizowane. Zachęcamy do dalszego uczestnictwa w konsultacjach społecznych – mówiły na koniec koordynatorki Programu „Przestrzeni Publicznej” z Biura Rozwoju Gdańska.
Kolejne spotkania, dotyczące pozostałych Programów Operacyjnych, odbywać się będą w najbliższych dniach. Ich szczegółowy harmonogram dostępny jest tutaj:
https://www.gdansk.pl/nasze-miasto,512,35878.html
Zobacz pomysły i propozycje wypracowane przez uczestników warsztatu: