- Idea projektu „Spojrzenie na Gdańsk” polega na przywróceniu historycznych, zapomnianych widoków miasta oraz pokazaniu nowych, które powstają w naturalnym procesie rozwoju tkanki miejskiej – mówi Michał Szymański, p.o. zastępcy dyrektora ds. Przestrzeni Publicznej Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni. - Już w najbliższą sobotę, 22 kwietnia po raz czwarty spojrzymy na Gdańsk z innej niż zwykle perspektywy. Miejsce, z którego będzie można podziwiać panoramę terenów postoczniowych położone jest w dzielnicy Aniołki. Spotykamy się o godz. 12 na końcu ul. Wroniej - boczna od ul. Elizy Orzeszkowej.
Inauguracja projektu „Spojrzenie na Gdańsk” odbyła się 14 października 2016 roku. Wtedy przy Dworze I przy ul. Polanki 125 w Gdańsku uroczyście otwarto jedyny, z ośmiu zachowanych, widok z Dworów Oliwskich w kierunku morza. Otwarcie dwóch kolejnych widoków odbyło się we Wrzeszczu (w październiku i listopadzie).
Projekt „Spojrzenie na Gdańsk” rozpisany został na kilka lat. W trakcie jego trwania odsłoniętych zostanie kilkadziesiąt widoków, które stanowią niezwykłą wartość kulturową Gdańska. W tym roku planowane jest jeszcze otwarcie ośmiu osi widokowych w różnych dzielnicach. Docelowo każdy punkt widokowy w ramach projektu będzie wyposażony w małą infrastrukturę (np. ławkę, barierkę czy platformę widokową). W planach jest również wydanie mapy i mini-przewodnika po gdańskich widokach.
Sobotnie otwarcie czwartego widoku połączone zostanie z imprezą z okazji Dnia Ziemi organizowaną przez Radę Dzielnicy Aniołki.
- Nasza dzielnica się rozwija. Powstają nowe osiedla, przybywa mieszkańców. Chcemy zadbać o przestrzeń, w której żyjemy i jednocześnie stworzyć możliwość poznania nowych sąsiadów - mówi Anna Golędzinowska, przewodnicząca zarządu Dzielnicy Aniołki. – Stąd nasz pomysł organizacji imprezy z okazji Dnia Ziemi. Zapraszamy wszystkich mieszkańców do wspólnego sprzątania lasu komunalnego Wronia Górka, który stanowi "zielone płuca" dla Aniołków i Śródmieścia Gdańska. Dla dzieci przygotowaliśmy stanowisko plastyczne, a dla dorosłych symboliczne 'zielone' upominki.
"Spojrzenie na Gdańsk" realizowane jest w Dziale Ogrodnika Miasta we współpracy z Działem Utrzymania Zieleni GZDiZ. Autorem projektu jest Paweł Burkiewicz, pracownik GZDiZ.
OSIE WIDOKOWE ODSŁONIĘTE W 2016 r.:
|
ZOBACZ ZDJĘCIA