Rozpoczęły się konsultacje społeczne programu rewitalizacji w Gdańsku. We wtorek 2 lutego około stu pięćdziesięciu osób spotkało się w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku. Dyskusja, dotyczyła obszarów, na których w najbliższych latach będą mogły być podejmowane działania społeczne i inwestycyjne. Nie brakło też głosów zwracających uwagę na inwestycje już zrealizowane w ramach rewitalizacji.
Dziewięć obszarów zdegradowanych, pięć do rewitalizacji
Podczas spotkania z mieszkańcami pracownicy Urzędu Miejskiego zaprezentowali wyniki swojej dotychczasowej pracy - wskazali dziewięć obszarów zdegradowanych w Gdańsku.
Obszary zdegradowane w Gdańsku:
1. Obszar Biskupia Górka / Stary Chełm/ Oruńskie Przedmieście
(4.39 MB)
2. Obszar Dolne Miasto / Plac Wałowy / Stare Przedmieście
(1.2 MB)
4. Obszar Angielska Grobla
(3.67 MB)
5. Obszar Dolny Wrzeszcz
(4.36 MB)
6. Obszar Brzeźno - osada rybacka
(3.68 MB)
7. Obszar Nowy Port / Twierdza Wisłoujście / Letnica
(4.16 MB)
8. Obszar Przeróbka Mieszkaniowa
(3.59 MB)
Spośród nich wybrano pięć obszarów, które mają zostać objęte programem rewitalizacji. Dlaczego nie wszystkie tereny określone mianem "zdegradowanych" zostaną wyznaczone do odnowy i tzw. ożywienia? Kwestię tę tłumaczyła podczas spotkania Ewa Pielak, kierownik Referatu Rewitalizacji Wydziału Urbanistyki i Architektury Urzędu Miejskiego w Gdańsku:
- Wynika to z faktu, że dofinansowanie działań rewitalizacyjnych będzie pochodzić z Unii Europejskiej. Środkami tymi dysponuje Urząd Marszalkowski. Tam też wyznaczono kryteria, którymi kierowaliśmy się przy podejmowanu decyzji. Zrealizowaliśmy szczegółowe badania, braliśmy pod uwagę kwestie społeczne, gospodarcze i urbanistyczne. Okazało się, że do rewitalizacji w największym stopniu "kwalifikuje się" wybranych przez nas pięć obszarów.
Obszary wybrane do rewitalizacji w Gdańsku:
1. Obszar Biskupia Górka / Stary Chełm/ Oruńskie Przedmieście
(4.39 MB)
2. Obszar Dolne Miasto / Plac Wałowy / Stare Przedmieście
(1.2 MB)
4. Obszar Dolny Wrzeszcz
(4.36 MB)
5. Obszar Nowy Port / Twierdza Wisłoujście / Letnica
(4.16 MB)
Szczegółowe wyniki tych badań – Delimitacja obszarów zdegradowanych Gdańsk 2015
(17.3 MB)
- To nie oznacza jednak, że na nieobjętych rewitalizacją obszarach, które uznaliśmy za "zdegradowane", nie będzie się nic działo – tłumaczyła Ewa Pielak. - Szczególnie jeśli chodzi o działania tzw. społeczne, ale również i inwestycyjne, mieszkańcy tych obszarów mogą liczyć na zainteresowanie władz miasta.
Dzikie parkingi
Podczas wtorkowego spotkania mieszkańcy zgłaszali swoje uwagi do wyznaczonych terenów. Postulowano np. o włączenie dwóch ulic (Górki i Rogaczewskiego) do terenu przeznaczonego do rewitalizacji. Mieszkanka jednej z kamienic stojących przy tej ulicy zwróciła uwagę, że kierowcy, głównie pracownicy urzędu miasta, "urządzili sobie" parking przed jej domem. W efekcie sami mieszkańcy nie mają gdzie parkować, nie ma placu zabaw, trawnika, od samego rana budzi ich warkot silników. Stwierdziła, że miejsce to jest "zapomniane" przez władze miasta.
- Jesteśmy potrzebni miastu tylko jako parking – wtórował kobiecie inny mieszkaniec.
W tej sprawie głos zajął wiceprezydent Gdańska Wiesław Bielawski.
- Jeśli chodzi o włączenie tego obszaru do programu rewitalizacji, to myślę, ża w tym przypadku rozstrzygnięcie będzie pozytywne – stwierdził, zaznaczając jednocześnie, że ostateczną decyzję w tej sprawie będa podejmować radni w drodze uchwały.
Postulatów od mieszkańców było więcej. Kolejne osoby zwracały uwagę na to, że do obszarów objętych programem rewitalizacji należy włączyć m.in. tak zwaną Lunetę Cafarellego – fortyfikację ziemną zlokalizowaną na Biskupiej Górce czy Redutę Żbik na Dolnym Mieście, której mieszkańcy "potrzebują wsparcia". Inni dyskutanci również postulowali o to, żeby rewitalizować tę część ul. Łąkowej, która znajduje się po zachodniej stronie Podwala Przedmiejskiego.
Wilgoć w piwnicy
Na sali znaleźli się również mieszkańcy obszarów, które – choć zdegradowane, nie zostały ujęte w programie rewitalizacji. Pytano np. co będzie ze Stogami, Przeróbką, Angielską Groblą.
- Czy miasto będzie się starało poprawić sytuację w tych dzielnicach? - pytali.
Ze strony urzędników padały kolejne zapewnienia, że tak właśnie będzie - tyle, że nie w ramach samego programu rewitalizacji.
Inne uwagi mieszkańców dotyczyły prac już wykonanych. Mieszkańcy Dolnego Miasta skarżyli się m.in. na wilgoć w piwnicach, kruszejącą kostkę przy ul. Łąkowej czy brak bram odgradzających podwórka od ulicy.
Ewa Pielak zadeklarowała, że razem z mieszkańcami wybierze się na spacer po Dolnym Mieście by osobiście zapoznać się z ich problemami. Zwróciła uwagę, że prace budowalne w tej dzielnicy objęte są gwarancją ze strony wykonawcy, który będzie musiał naprawić wszelkie usterki.
Mieszkańcy jednej z kamienic pytali, dlaczego nie umożliwia im się wykupu mieszkań.
- Sami chcemy dbać o swoją własność – argumentowali.
Wiceprezydent Gdańska Wiesław Bielawski poinformował, że sprawdzi co stoi na przeszkodzie by mieszkańcy wykupili lokale.
Część osób biorących udział w dyskusji składała postulaty dotyczące konkretnych zadań inwestycyjnych, które miałyby być realizowane w ramach rewitalizacji. Dotyczyło to np. poprawy stanu podwórek na Dolnym Mieście (m.in. w obrębie budynków znajdujących się na Reducie Dzik) jak również podłączenia budynków do sieci ciepłowniczej.
- Konkretne sprawy, które są do załatwienia będziecie mogli państwo zgłaszać w następnym etapie konsultacji społecznych, gdy będziemy tworzyli sam program – odpowiadała kierownik Referatu Rewitalizacji, podkreślając jednocześnie, że na tym etapie przygotowań spotkania konsultacyjne mają na celu wspólne określenie granic obszarów wyznaczonych do rewitalizacji.
Podczas spotkania urzędnicy wielokrotnie zapewniali, że wszystkie uwagi mieszkańców są notowane.
- Sygnały od państwa będą sprawdzane. Będziemy reagować – zapewniała Ewa Pielak.
Kolejne spotkania konsultacyjne odbędą się:
4 lutego, godz. 18.00, Szkoła Podstawowa nr 55, Gdańsk – Nowy Port, ul. Wolności 6A,
8 lutego, godz. 18.00, Klub Żak, Gdańsk – Wrzeszcz, ul. Grunwaldzka 195/197.
Rok pracy z mieszkańcami Edyta Damszel Turek, dyrektor Biura Rozwoju Gdańska: ![]() Edyta Damszel Turek
BRG
Tymi spotkaniami inicjujemy konsultacje społeczne dotyczące rewitalizacji. One potrwają jeszcze wiele miesięcy. Na razie musimy wyznaczyć tereny, na których będą realizowane inwestycje i działania społeczne. Od samego początku chcemy rozmawiać na ten temat z mieszkańcami, którzy mogą nam wskazać miejsca wymagające szczególnego wsparcia, a których sami nie dostrzegliśmy.Dopiero potem przyjdzie czas na szczegółowe dyskusje na temat tego, co konkretnie należy zrobić w danej dzielnicy. Na początku marca Rada Miasta podejmie uchwałę wskazującą obszary wyznaczone do rewitalizacji. To pozwoli nam skoncentrować prace w wybranych dzielnicach. W maju będą odbywały się tzw. spacery badawcze – ruszymy w miasto razem z mieszkańcami, którzy sporządzą swoje mapy dzielnic, ponadto wskażą swoje potrzeby. W czerwcu czekają nas prace warsztatowe z mieszkańcami, jesienią – spotkania konsultacyjne w szerszym gronie, jak również konkursy – plastyczny i fotograficzny. W grudniu podsumujemy trwające prawie rok konsultacje społeczne rewitalizacji w Gdańsku. |