- Wspólnie z Regionalnym Centrum Wolontariatu, WOŚP i Europejskim Centrum Solidarności przygotowaliśmy się, żeby w godny sposób wspominać pana prezydenta - powiedziała prezydent Dulkiewicz. - Dociera do nas wiele sygnałów i inicjatyw, żeby upamiętnić wspólnie prezydenta Adamowicza. Ja po raz pierwszy będę wolontariuszką podczas WOŚP i bardzo się z tego cieszę, ale 13 stycznia to dla nas też rocznica tragicznego wydarzenia. Tego dnia chcieliśmy zaprosić do spotkania w ciszy i odsłonięcia tablicy poświęconej Pawłowi Adamowiczowi i tragicznemu wydarzeniu, to odbędzie się w okolicach Katowni, już trwają tam prace. Przestrzeń, w której stała scena rok temu, będzie teraz miejscem smutnych wspomnień i refleksji.
Po oficjalnym odsłonięciu tablicy zaplanowano spotkanie przy grobie prezydenta Adamowicza w Bazylice Mariackiej. Okolice Katowni mają zostać specjalnie oświetlone, a w mieście mają zabrzmieć carilliony.
Prezydent Dulkiewicz zapowiedziała też, że 14 stycznia 2020 w dzień śmierci prezydenta Adamowicza z inicjatywy rodziny i władz Miasta o godz. 18.00 odbędzie się msza św. w Bazylice Mariackiej.
Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku, przypomniał że 2020 rok - ze względu na rocznicę 50-lecia Grudnia' 70, 40-lecia Porozumień Gdańskich, 30-lecia pierwszych wolnych wyborów do samorządów i gdańskiego stycznia - będzie rokiem ważnym i symbolicznym.
Europejskie Centrum Solidarności na styczniowe dni zaplanowało kilka wydarzeń.
W sobotę, 11 stycznia o godz. 18.00 odbędzie się 6 Kolędowanie poświęcone pamięci prezydenta Pawła Adamowicza, na 13 stycznia zaplanowano promocję książki, w której gdańszczanie, znający osobiście prezydenta Pawła Adamowicza, widujący go na oficjalnych uroczystościach, ale i tacy, którzy nigdy nie mieli z nim osobistego kontaktu, opowiadają o tym, jak zmienił ich tamten styczeń ( ECS godz. 17.30).
- Przed odsłonięciem tablicy poświęconej prezydentowi, zaprezentujemy książkę “Głosy gdańszczan”, czyli refleksje zwykłych ludzi, na temat tego jak przeżyli te tragiczne wydarzenia stycznia 2019 roku, jak zmieniło się ich życie - zapowiedział Basil Kerski. - Z kolei 15 stycznia o godzinie 10.00 zapraszamy na konferencję na temat przemocy i polityki. Będziemy dyskutować przy udziale różnych środowisk o formach przemocy w sferze publicznej. Kiedy zmarł prezydent Adamowicz, tłumy z całej Polski jechały, żeby się z nim pożegnać, żeby zademonstrować więź, ale też była to cicha demonstracja przeciw mowie nienawiści w sferze publicznej, językowi nienawiści, głębokim podziałom, niemerytorycznej polemice. Jeszcze raz przeanalizujemy, jaki ta atmosfera miała wpływ na morderstwo prezydenta Gdańska.
HARMONOGRAM WYDARZEŃ ZWIĄZANYCH Z ROCZNICĄ ŚMIERCI PREZYDENTA ADAMOWICZA:
10 stycznia, piątek
- godz. 10.00 - nadanie Uniwersyteckiemu Liceum Ogólnokształcącemu w Gdańsku imienia Pawła Adamowicza (Kampus Oliwski, ul. Bażyńskiego 4)
11 stycznia, sobota
- godz. 18.00, ECS - kolędowanie poświęcone pamięci prezydenta Pawła Adamowicza
12 stycznia, niedziela, 28. gdański finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
- 16.00-21.00, plac przed ECS - koncert
13 stycznia, poniedziałek
- 10.00 - uroczystość nadania nazwy alei Pawła Adamowicza
- 17.00, ECS - Wieczór dla Przyjaciela, premiera książki „Śmierć Prezydenta. Czy zmienił nas tamten styczeń?” autorstwa Katarzyny Żelazek
- 19.45, okolice Katowni - uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej w rocznicę zamachu
- 20.00 - włączenie specjalnej iluminacji (ulica Długa, fontanna Neptuna, Dwór Artusa)
- 20.30, Bazylika Mariacka - międzywyznaniowa modlitwa przy grobie Pawła Adamowicza
14 stycznia, wtorek
- 18.00, Bazylika Mariacka - msza św. w pierwszą rocznicę śmierci prezydenta Adamowicza
- 18.00, Oliwski Ratusz Kultury - „Pamiętamy - koncert dla śp. Pana Prezydenta Pawła Adamowicza”
- 20.00 - wyłączenie specjalnej iluminacji (ulica Długa, fontanna Neptuna, Dwór Artusa)
15 stycznia, środa
- godz. 10.00-18.30, ECS - konferencja „Przemoc i polityka”