PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Aram Rybicki

Aram Rybicki
1051 - Pesa Jazz Duo
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Aram Rybicki

(1953-2010)

Opozycjonista w czasach PRL, polityk i działacz społeczny, autor publikacji z zakresu historii, polityki i kultury.

Aram to skrót od imienia Arkadiusz. Ukończył I Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku i historię na Uniwersytecie Gdańskim. W drugiej połowie lat 70. XX wieku włączył się w działalność opozycyjną. Był jednym z założycieli Ruchu Młodej Polski i jego pisma „Bratniak”.
Uczestniczył w strajku w Stoczni Gdańskiej im. Lenina w sierpniu 1980 roku. Wraz z Maciejem Grzywaczewskim spisali na płytach ze sklejki postulaty strajkujących, które zawisły obok Bramy nr 2.

W stanie wojennym internowany. Potem szef sekretariatu Lecha Wałęsy i redaktor naczelny wyborczego serwisu informacyjnego w trakcie kampanii prezydenckiej (1990). Po wygranych wyborach m.in. szef Zespołu Obsługi Politycznej.
W rządzie utworzonym przez Akcję Wyborczą Solidarność podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Członek Platformy Obywatelskiej. Radny Gdańska i dwukrotnie poseł na Sejm. Był m.in. dyrektorem Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku oraz Departamentu Kultury, Sportu i Turystyki pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego.

Zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.
Spoczywa na cmentarzu Srebrzysko.
Jego imię noszą: Pozytywna Szkoła Podstawowa w Gdańsku, dyskusyjny Salon Młodopolski i Wspólnota Domowa dla Dorosłych Osób z Autyzmem.

fot. Wojtek Jakubowski/ KFP

Tekst: materiały własne UM