PORTAL MIASTA GDAŃSKA
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Już we wrześniu rozpocznie się kolejny, trzeci panel obywatelski. Tym razem dyskusja dotyczyć będzie zwiększenia aktywności obywatelskiej gdańszczan. Wspólnie z ekspertami i specjalistami od partycypacji, paneliści będą szukać odpowiedzi jak zwiększyć udział mieszkańców w życiu miasta. Omawiane będą takie zagadniania jak:

- edukacja świadomego obywatela;

- pobudzanie aktywności obywatelskiej;

- wzmocnienie narzędzie partycypacji;

- wspieranie równego traktowania.

Zanim jednak panel się odbędzie przypominamy wszystkim osobom, które w ostatnich tygodniach otrzymały list z zaproszeniem do rejestracji i udziału w docelowym losowaniu panelistów, że rejestracja trwa tylko do 4 września (telefonicznie do godz. 16:00, przez internet do godz. 23:59). Losowanie panelistów odbędzie się po zakończeniu rejestracji. . Link do rejestracji tutaj

Zapraszamy też wszyskich mieszkańców do wzięcia udziału w otwartych konsultacjach społecznym pod tym samym tytułem "Jak wspierać aktywnośc obywatelską w Gdańsku?". Każdy, kto ma pamysł jak zwiększyć udział mieszkańców w życiu miasta, albo jak wesprzeć tych, którzy chcieliby a nie wiedzą jak się włączyć w działania partycypacyjne zapraszamy do przesłania swoich propozycji mailem (panel@gdansk.gda.pl) lub pocztą tradycyjną na adres Urzędzu Miejskiego w Gdańsku. Konsultacje otwarte odbędą się w dniach 4 - 14 września br.

Data pierwszego spotkania panelu (16 września 2017 r.) nie jest przypadkowa – spotkanie będzie częścią większego wydarzenia jakim jest 2. Gdański Tydzień Demokracji pt. „Nie ma demokracji bez udziału obywateli”.

Gdańskie panele obywatelskie odbiły się już szerokim echem w całym kraju, kolejne miasta przygotowują się do wprowadzenia tego narzędzia partycypacji. Także nasi sąsiedzi zagraniczni zainteresowali się panelem, stąd też narodził się pomysł, by zaprosić przedstawicieli Ukrainy i Białorusi do udziału w spotkaniu wrześniowym.  Goście będą mieli okazje więcej dowiedzieć się o zasadach i standardach panelu podczas specjalnie dla nich przygotowanych wykładów, a także będą uczestniczyć jako obserwatorzy w samym spotkaniu panelowym. To szczególna okazja by pokazać jak wygląda „demokracja w akcji”.

Do Gdańska przyjadą także: Sekretarz Generalna ALDA (European Association of Local Democracy - Stowarzyszenie Ośrodków Demokracji Lokalnej) – pani Antonella Valmorbida. Zaproszono także przedstawicieli: Litwy (miasto Okmiany), LDA (Lokalny Ośrodek Demokracji) w Gruzji, LDA w Dnieprze (Ukraina), a także przedstawicieli miasta Mariupol (Ukraina, miasto zaprzyjaźnione), oraz przedstawicielkę NED (National Endowment for Democracy)[1] w Polsce. W gdańskim wydarzeniu uczestniczyć będzie również przedstawiciel CORLEAP, czyli działającej w ramach Komitetu Regionów, Konferencji Władz Lokalnych i Regionalnych Partnerstwa Wschodniego. Planowany jest także przyjazd gości ze Strasbourga, Województwa Kujawsko – Pomorskiego i Dolnośląskiego (partnerzy ALDA), oraz partnerów z Ukrainy i Białorusi, a także przedstawicieli miasta Rostocka i Bremy.

W przeddzień Panelu Obywatelskiego (15 września 2017 r.) nasi zagraniczni partnerzy omawiać będą m.in. kwestie współpracy w ramach ALDA: otwarcie LDA W Mariupolu, działania prowadzone przez ALDA w ramach Partnerstwa Wschodniego, zacieśnienie współpracy pomiędzy ośrodkami ALDA w Polsce, Francji i Ukrainie, a także zaprezentują pracę LDA w Dnieprze.  

Po zakończeniu części dyskusyjnej 16 września, na zakończenie dnia planowana jest dyskusyja na temat różnych modeli partycypacji społecznej. Będzie to otwarte wydarzenie w ramach Tygodnia Demokracjio dla wszystkich gdańszczan i gości. Specjalnie dla naszych partnerów z Białorusi , w świetle przyszłorocznych wyborów samorządowych w tym kraju, część panelu poświęcona będzie różnym modelom samorządów lokalnych i wykorzystaniem narzędzi demokratycznych. Początek spotkania o godzinie 16.30 w Audytorium Europejskiego Centrum Solidarności. Serdecznie zapraszamy gdańszczan i gości do udziału.


[1] National Endowment for Democracy (NED) – amerykańska organizacja typu think tank, której deklarowanym celem jest szkolenie ludzi w demokracji i zarządzaniu grantami finansowymi. Organizacja ta została założona w 1983 roku i w dużej mierze jest ona finansowana przez rząd Stanów Zjednoczonych. W Polsce znana jest jako „Narodowy Fundusz Wspierania Demokracji”[1] lub „Narodowy Fundusz na rzecz Demokracji”

Sylwia BetlejUrząd Miejski w GdańskuWydział Promocji i Komunikacji SpołecznejReferat Komunikacji Społecznej