Grzegorz Niewiadomy (1957-2022)

Z wykształcenia był historykiem, z zamiłowania - krajoznawcą i historykiem sztuki, malarzem, rysownikiem. Rozległość zainteresowań Grzegorza Niewiadomego dobrze wyraża mapa Polski - pasją jego życia były jednocześnie Gdańsk i Podhale.
28.10.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zdjęcie legitymacyjne, przedstawia twarz mężczyzny z wąsami i brodą, w wieku lat około 60. Długie włosy niemal do ramion, zaczesane za uszy
Grzegorz Niewiadomy zmarł 8 lipca 2022 r., pochowany jest na cmentarzu Srebrzysko
Archiwum rodzinne

Urodzony w Gdyni (rocznik 1957), w Gdańsku mieszkał od 1982 r. Autor m.in. dwóch monografii: “Krajobraz z góralem. Tatry i Podhale w sztuce polskiej 1836-1945”, “Stąd cały świat widać lepiej… Poronina historia malownicza 1836-?”. Opracował też przewodnik krajoznawczy “Trójmiasto” i wielu artykułów krajoznawczych w prasie pomorskiej.

Był założycielem wydawnictwa Zawrat, w którym wydawał teksty poświęcone Tatrom i góralszczyźnie z przełomu XIX i XX w. W 1990 r. - jako pracownik Muzeum Narodowego w Gdańsku - stworzył wystawę Tatry i Skalne Podhale w malarstwie polskim 1836-1945, prezentowaną w Pałacu Opatów w Gdańsku-Oliwie. Był założycielem i pierwszym prezesem gdańskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, a także aktywnym członkiem innych stowarzyszeń o charakterze kulturalnym i regionalnym, m.in. Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki, Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego i Związku Podhalan.

Jako malarz i rysownik amator tworzył pejzaże górskie, przede wszystkim tatrzańskie. Jego obrazy prezentowane były na licznych wystawach, m.in. w Gdańsku, Nowym Dworze Gdańskim, Poroninie i Zakopanem. Pisał także poezję, dla której główną inspiracją były zawsze Tatry.

Zmarł 8 lipca 2022 r. w Gdańsku, pochowany na cmentarzu Srebrzysko.