Wojciech Organek (1927-2024)

Wojciech Organek ps. „Grom” zmarł 30 stycznia w wieku 96 lat. W maju 1944 roku został aresztowany i uwięziony przez Niemców na Majdanku. Był przedstawicielem pierwszego powojennego pokolenia, które zaraz po maju 1945 roku przyjechało podnieść z ruin Gdańsk i ułożyć sobie tutaj życie. Mieszkał we Wrzeszczu przy ul. Grunwaldzkiej.
27.10.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Czarno-białe zdjęcie: twarz starszego mężczyzny w okularach
Wojciech Organek (1927-2024)
fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

Wojciech Organek przyszedł na świat w Siedlcach w 1927 roku. Mama należała do Armii Krajowej, wprowadziła syna do konspiracji, gdy skończył 16 lat. Przysięgę złożył w lipcu 1943 r., we wsi Pruszyn pod Siedlcami. W ten sposób został żołnierzem II drużyny Kedywu obwodu Siedlce krypt. „Sowa” Podokręgu Wschodniego AK w ramach Obszaru Warszawskiego AK. Przyjął pseudonim „Grom”, na cześć polskich żołnierzy, którzy zginęli w ataku niemieckiego lotnictwa na niszczyciel ORP Grom, który został zatopiony w maju 1940 roku u wybrzeży Norwegii.

W maju 1944 roku został aresztowany i uwięziony przez Niemców na Majdanku. Szczęśliwie wrócił do domu po tym, jak 23 lipca 1944 r. Sowieci otworzyli bramy obozu. Jako AK-owiec poznał też jednak inny smak tego “wyzwolenia”. W 1945 roku zatrzymał go komunistyczny Urząd Bezpieczeństwa, ponad miesiąc był przesłuchiwany i trzymany w więzieniu, które opuścił 25 czerwca, dzięki amnestii.

Wojciech Organek ps. „Grom” - pochowany w Kwaterze AK na Cmentarzu Łostowickim

Był przedstawicielem pierwszego powojennego pokolenia, które zaraz po maju 1945 roku przyjechało podnieść z ruin Gdańsk i ułożyć sobie tutaj życie. Ukończył Politechnikę Gdańską, Wydział Mechaniczny. Pracował w przemyśle stoczniowym, założył rodzinę. Pod koniec kariery zawodowej pracował na dyrektorskim stanowisku w Stoczni Marynarki Wojennej. 

Więcej o Wojciechu Organku